Abdullah KorkmazhanAktüelGazeddablogKıbrıslı Türk Toplumu içerisindeki sol hareketler (1926-1965) – Abdullah Korkmazhan

Kıbrıs halkı farklı etnik ve dinsel topluluklardan oluşmasına rağmen, ilk işçi örgütlenmeleri ve sol hareketler sınıfsal temelde gelişti. Özellikle Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum işçi ve köylü sınıfı, ortak birlikler de ve sendikalar da örgütlenerek, hakları için İngiliz sömürge yönetimine karşı birlikte mücadele yürüttüler. Sol Hareket kurucularından ve “Türkiye Solunun Kıbrıs Çıkmazı” kitabının yazarı, Abdullah Korkmazhan 1926-1965 yılları arasında serpilen ve gelişmeye çalışan Kıbrıslı Türk toplumu içindeki sol hareket ve çabaları yazdı. İki bölüm olarak...
Abdullah Korkmazhan Abdullah KorkmazhanMayıs 19, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs halkı farklı etnik ve dinsel topluluklardan oluşmasına rağmen, ilk işçi örgütlenmeleri ve sol hareketler sınıfsal temelde gelişti. Özellikle Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum işçi ve köylü sınıfı, ortak birlikler de ve sendikalar da örgütlenerek, hakları için İngiliz sömürge yönetimine karşı birlikte mücadele yürüttüler.

Sol Hareket kurucularından ve “Türkiye Solunun Kıbrıs Çıkmazı” kitabının yazarı, Abdullah Korkmazhan 1926-1965 yılları arasında serpilen ve gelişmeye çalışan Kıbrıslı Türk toplumu içindeki sol hareket ve çabaları yazdı.

İki bölüm olarak yayınlayacağımız yazıda sırasıyla Kıbrıs’ta İlk İşçi Hareketleri, Kıbrıs Komünist Partisi ve Kıbrıslı Türkler, AKEL ve Kıbrıslı Türkler, TMT’nin Saldırıları ve Sınıf Sendikacılığından, Etnik Sendikacılığa Geçiş ile Cumhuriyet Dönemi yaşananlar anlatılmakta.

Yazının ilk bölümü yarın gazeddakıbrıs’ta yayında.

Abdullah Korkmazhan

Abdullah Korkmazhan

1984’de Lefkoşa’da doğdu. DAÜ Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nden lisans, University of Nicosia Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden yüksek lisans, University of Cyprus Türkiye ve Ortadoğu Çalışmaları Anabilim Dalı Bölümü’nden doktora mezunudur.

LGBT kitapcık