AktüelEkolojiKıbrıslı gençler büyük iklim grevine hazırlanıyor

20 Eylül Küresel İklim Grevi eylemleri kapsamında Kıbrıs’ın hem kuzeyinde hem de güneyinde eylemler düzenlenecek.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 18, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

BM İklim Eylem Zirvesi’ne sayılı günler kala, dünyanın dört bir yanından iklim aktivistleri, en büyük küresel iklim eylemini yapmak için çalışmakta. 

Eylemler kapsamında, 20 Eylül’de Kıbrıs’ın her iki kesiminden de okul grevleri gerçekleşecek. 

Güneyde Lefkoşa

Kıbrıs’ın güneyinde İklim İçin Gençlik Hareketi 20 Eylül günü parlamento binası önünde eylem gerçekleştirecek. 

Grev 10:00-12:00 saatleri arasında düzenlenecek. 

İklim için Gençlik Hareketi yaptığı açıklamada, Dünyanın her yerinde insanların iklim krizi ile yüzleşmek için ayaklandığı kaydedilerek, “Temiz hava ve temiz su için protesto ediyoruz. Kıbrıs’ta geçtiğimiz yılda, 365 günün 100’ünde soluduğumuz hava pisti. Hava kirliliğine bağlı olarak 750 insanımız hayatlarını kaybetti. Ada’nın çölleşmesi bize iklim krizinin acımasız yüzünü gösteriyor… 2050 itibariyle Kıbrıs’ta, bilim insanları 4.5°C+ yükseliş beklemekte” denildi. 

Kıbrıs’ın AB üyesi olmasına rağmen AB’nin belirlediği hedefleri izlemediğini, bunun yerine Akdeniz’de fosil yakıt çıkartmaya odaklanıldığının altının çizildiği açıklamada, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin politikaları da eleştirildi. 

Açıklamada “1 milyon türün neslinin tükenmeyeceği, ne iklim mültecilerini ne de Kıbrıst’a 50°C’yi görmeyeceğimiz bir gelecek için harekete geçme zamanı. İklim değişikliği milliyet, sosyal geçmiş gözetmez! Birlikte başarabiliriz!” denildi. 

Kuzeyde Mağusa

Kıbrıs’ın kuzeyinde ise, öğrenciler Mağusa bölgesinde ‘iklim grevi’ne çıkarak, yürüyüş düzenleyecek. 

20 Eylül günkü yürüyüş, Mağusa kent merkezindeki, Anıt Çember’de öğrencilerin toplanmasıyla başlayacak. 

Mağusalı öğrencilerin yaptığı açıklama şöyle: “Biz gençler ve çocuklar olarak iklim değişikliğine karşı 20 Eylül’de okula gitmek yerine  dünya çapında tüm gençlerin katılacağı küresel iklim grevine katılacağız. İklim değişikliği, ekosistemi değiştiriyor. Tarım, hayvancılık, deniz yaşamı  ve ekonomi değişiyor. Alıştığımız yaşam tarzı değişiyor. 130 ülkede gençler sokağa çıkacak. Çünkü gelecek bizim. Gezegen bizim. İklim için birleş”

Bir eylem de 27 Eylül’de

Öte yandan pek çok ekoloji ve sivil toplum örgütünün bir araya gelmesiyle 27 Eylül Cuma günü de Kıbrıs’ın güneyinde bir eylem daha yapılacak. 

Lefkoşa’daki Yüksek Mahkeme önünde yapılacak olan eylemle ilgili yapılan açıklama şöyle: “Kuzeyden güneye ve doğudan batıya iktidardakilerin iklim değişikliğine karşı önlem almadaki başarısızlıklarını protesto etmek için bir araya gelip sokakta buluşuyoruz. Küresel Kuzeye ve gelecek kuşaklara karşı tarihsel sorumluluğumuzu gerçekleştirmek üzere, herkese yararı dokunacak olan iklim adaleti ve enerji egemenliği talep ediyoruz.”

İmzacı örgütler:

Aeriko ιn the Troodos Mountains, AKTI Project and Research Centre, Εcological Movement Cyprus, Federation of Εnvironmental and Εcological Οrganisations, Friends of the Earth Cyprus, Initiative for the Protection of the Natural Coastline, Make Cyprus Green, Mothers Rise Up Cyprus, Save Akamas / Save Cyprus, Tesura, Young Friends of the Earth Cyprus, Youth for Climate Cyprus, 300000 Trees in Nicosia 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık