AktüelGazedda'nın GündemiKıbrıslı AP Milletvekilleri Kıbrıslıtürk gazetecilere açılan davaları kınadı

"İlerici Kıbrıslı Türkleri susturma ve sindirme girişimi"
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 29, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) Kıbrıslı milletvekilleri, Kıbrıslıtürk gazetecilere “Türkiye’ye hakaret ettikleri” gerekçesiyle açılan davaları kınadı.

TAK’ın Fileleftheros gazetesine dayandırdığı haberine göre, Dimitris Papadakis’in Lefteris Hristoforu, Lukas Furlas, Yorgos Yeorgiu, Niyazi Kızılyürek ve Kostas Mavridis ile yaptığı ortak yazılı açıklamada, “Kıbrıslı Türk gazetecilere, sosyal ağlarda yaptıkları paylaşımlarda ve yorumlarda Türk devletine hakaret ettikleri gerekçesiyle yeni davalar açılmasının Türkiye’nin gazetecileri ve ilerici Kıbrıslı Türkleri susturma ve sindirme girişimi olup, vatandaşların düşünce ve ifade özgürlüğü haklarının ihlalini teşkil ettiği” denildi.

Habere göre, 6 AP milletvekili, Avrupa Komisyonu’na bu konudan haberdar olup olmadığı ve AB vatandaşı olan gazetecilerin korunmasına dair herhangi bir tedbir alıp almayacağı sorularını da yöneltti.

Gazete, AKEL’in AP Milletvekilleri Yorgos Yeorgiu ile Niyazi Kızılyürek’in, KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil’in seçtirilmiş Kıbrıslıtürk lider Ersin Tatar ile Türkiye hükümeti tarafından tehdit edildimesini de gündeme getirdiğini yazdı. 

Haberde, AB Uyum ve Reformlar Komiseri Elisa Fereira’nın, bu konudan haberdar olduklarını ve endişe belirttiğini söylediği kaydedildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık