AktüelKıbrıs Sorunu“Kıbrıs’la ilgili müzakerelerin en erken zamanda başlaması AB için çok önemli”

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Dışişleri Konseyi sonrasında basına 27’lerin aldığı kararlar konusunda yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerinin en erken zamanda başlamasının AB için çok önemli olduğunu açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 13, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Dışişleri Konseyi sonrasında basına 27’lerin aldığı kararlar konusunda yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerinin en erken zamanda başlamasının AB için çok önemli olduğunu açıkladı.

Yüksek Temsilci şöyle dedi:

“Maraş ve Türkiye tarafından açıklanan son NAVTEX ile ilgili konuları ele aldık. Yunan ve Kıbrıslı meslektaşlarımızı son gelişmeler konusunda dinledik. Varoşa’nın açılmasının karşılıklı güveni sarstığına inanıyoruz ve bakanlar bu tür eylemlerin gerginliği artırdığını ve sona ermesi gerektiğini vurguladılar.

BM tarafından Kıbrıs sorununun çözüm müzakereleri yönündeki çabalar bizim için hayati bir öneme sahip ve en eken zamanda başlamalı. Bugün Kıbrıs Türk toplumunda seçim günü ve bu seçimler tamamlanır tamamlanmaz – sanırım ikinci bir tur daha olacak – pek çok sorunun göğüslenmesi mümkün olabilecek Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin yeniden başlaması konusunda BM’i destekleyeceğiz ve Türkiye çözüm arayışına aktif olarak katılmalıdır.

Türkiye tarafından açıklanan son NAVTEX, Yunanistan ve Kıbrıs’ın deniz sahasını etkilemektedir ve bu üzücü bir durumdur. Bu, gerginliğin azaltılmasına değil daha çok artmasına neden olacak, gerginliğin azaltılmasını Avrupa Konseyi’nin son toplantısında da istemiştik ve istemeye devam edeceğiz.”

Yunanistan ve Türkiye’yle istikşafi görüşmeler konusunda Borrell şunları söyledi:

“Şahsen bilmiyorum. Temasların ön hazırlık aşamasında bulunduğunu biliyorum, diplomatik danışma düzeyinde temaslar yapılıyor. Resmi olarak başlamadı. Ama dün ön hazırlık görüşmeleri yapıldı. Ancak Türkiye’nin yeni NAVTEX açıklaması sonrasında ne olacağını merak ediyorum. Bu kesinlikle yardımcı olmayacak. Buna rağmen devam etmesini umuyoruz”.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık