Aktüel“Kıbrıs’ın kuzeyinin DSÖ’ye üyeliği mümkün değil”

Çin’in Kıbrıs'taki Büyükelçisi Huang Xingyuan, Kıbrıs'ı kuzeyinin Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) üyeliğinin mümkün olmadığını söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 16, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Çin’in Kıbrıs’taki Büyükelçisi Huang Xingyuan, Kıbrıs’ı kuzeyinin Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) üyeliğinin mümkün olmadığını söyledi.

Kıbrıs Haber Ajansı’na konuşan Huang, DSÖ’nün yalnızca egemen ülkelerin dahil ediliyor olması nedeniyle, Kıbrıslıtürk siyasetçilerin bu yöndeki talebinin mümkün olmayacağını belirtti ve yakın zamanda, Tayvan makamları tarafından da benzer bir talepte bulunulduğunu anımsattı.

Habere göre, Tayvan makamlarının pandemiyi kullandığını ve siyasi manipülasyonlar aracılığıyla DSÖ’ye katılmaya çalıştığını kaydeden Huang, Tayvan’ın gerçek niyetinin bağımsızlık kazanıp, sözde egemen ülkeyi ve uluslararası mevcudiyeti oynayarak “de facto” bağımsız siyasi varlık olarak dünyada yer almak olduğunu belirtti.

Huang, uluslararası kanunları ihlal eden ve uluslararası işbirliği atmosferini zehirleyen bu gibi eylemlerin başarısız olmaya mahkum olduğunu kaydetti.

Açıklamalarında Kıbrıs sorununa da değinen Huang, Kıbrıs’ta güvenin artırılmasının önemli olduğuna ve müdahil tarafların diyalogla istişareye devam ederek birbirine yakınlaşmasının önemli olduğuna vurgu yaptı.

Huang, tahrikler karşısında, güvenin altından da değerli olduğuna işaret ederek, Kıbrıs sorununa kapsamlı, adil ve mantıklı bir çözümün bir gecede bulunamayacağını, dolayısıyla Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum toplumlarının diyaloga devam ederek birbirine yakınlaşması gerektiğini söyledi.

Siyasi diyalogun adım adım gerçekleşebileceğini ve Berlin görüşmesinde varılan uzlaşının aşamalı olarak hayata geçirilebileceğini ifade eden Huang, kapalı olan geçiş kapılarının ise bir süre sonra yeniden açılabileceğini kaydetti.

Habere göre Huang, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki yasadışı faaliyetleri de kınadı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..