AktüelEkolojiKıbrıs’ın kuzeyine su sağlayan Alaköprü Barajı’nda su seviyesi %55’e düştü

Mersin'in Anamur ilçesinde yer alan ve Kıbrıs’ın kuzeyine su temin eden Alaköprü Barajı'nın su seviyesi yüzde 55'e kadar düştü. Su seviyesinin düşmesiyle birlikte barajın altında kalan yapıların üst kısımları ortaya çıktı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 22, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Mersin’in Anamur ilçesinde yer alan ve Kıbrıs’ın kuzeyine su temin eden Alaköprü Barajı’nın su seviyesi yüzde 55’e kadar düştü. Su seviyesinin düşmesiyle birlikte barajın altında kalan yapıların üst kısımları ortaya çıktı.

Anamur’da, 26 Ocak 2015’te su tutmaya başlayan barajın altında kalan evlerin çatıları, su seviyesinin düşmesi ile kendini gösterdi.

90 metre yüksekliğindeki barajda su seviyesinin, dağın yamaç kısımlarında yatay olarak 30 metreye kadar düştüğü gözlendi. Geçitköy Barajı’na su temin eden 135 milyon metreküplük Alaköprü Barajı’nda 24,2 milyon metreküplük su kaldığı tahmin ediliyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) Anamur Şubesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu yılın aralık ayında Alaköprü Barajı’nda doluluk oranının yüzde 55 seviyesinde olduğu belirtildi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Anamur Şubesi yetkilileri, Hürriyet’e verdiği bilgide, bu yılın aralık ayında Alaköprü Barajı’nda doluluk oranının yüzde 55 seviyesinde olduğu belirtildi. Kış mevsiminde olunması nedeniyle muhtemel taşkınların yaşanmaması için su seviyesinin bu oranda tutulduğu ifade edildi. Türkiye geneline bakıldığında, barajların ortalama su seviyesinin yüzde 25 civarında olduğuna da dikkat çekildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..