AktüelGazedda'nın GündemiKıbrıs’ın kuzeyindeki rejimin özeti!

Polis ekipleri, Bu Memleket Bizim Platformu’nun bugün 11.00’de Büyükelçilik önünde gerçekleştireceği basın açıklaması ve siyah çelenk protestosunu engellemek için TC Büyükelçiliği’nin bulunduğu yolda her iki girişi kapattı. Yüzlerce polis şu anda Kıbrıs’ın kuzeyindeki gerçek iktidarı korumak için taarruza geçti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 12, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Polis ekipleri, Bu Memleket Bizim Platformu’nun bugün 11.00’de Büyükelçilik önünde gerçekleştireceği basın açıklaması ve siyah çelenk protestosunu engellemek için TC Büyükelçiliği’nin bulunduğu yolda her iki girişi kapattı. Yüzlerce polis şu anda Kıbrıs’ın kuzeyindeki gerçek iktidarı korumak için taarruza geçti.

Kıbrıs’ın kuzeyinde her yerde eylem yapma hakkı olan yurttaşlar, sıra TC Elçiliği’ne gelince polis barikatları ile karşılaşmaya devam ediyor. Bugün sabah saatlerinde Bu Memleket Bizim Platformu’na üye bazı sendika ve örgütlerin düzenleyeceği eylem, polisin engeline takıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Tahir Gökçebel, kurulan barikatın, bu ülkedeki rejimin tanımlanması açısından önemli bir gösterge olduğunu söyledi.

“Polis teşkilatı tüm gücüyle kitlelerin önüne yığıldı”

Gökçebel, TC elçiliğinin önüne gelmeye çalıştıklarını ifade ederek, Elçilik lafı geçtiği andan itibaren polis teşkilatının tüm gücüyle kitlelerin önüne yığıldığını söyledi.

Gökçebel, bu hareketin, ülkedeki rejimi tanımlaması açısından bir gösterge olduğunu da ifade ederek, “Başbakanlık ve Meclis’in önüne gidebilirsiniz, Elçiliğin önüne gidemezsiniz. Son yaşadığımız seçimlere müdahaleyle, Kıbrıs Türk toplumunun iradesine müdahalenin elçilik tarafından köylere kadar gidilip organize edilmesiyle yapılan müdahaleler, örgütlerin elçilikte toplantıları, sendika kurdurmak için yapılan toplantılar, mali tek kuruşa kadar yapılan müdahaleleri, müşavirlerle yapılan müdahaleleri yapabiliyor ama elçiliğe Kıbrıs Türk toplumunun gerçek temsilci, örgüt ve partiler söz söyleyemiyor. Burada yaratılan rejimle birlikte, buranın atanmış kayyumları da, güya ülkeyi yönetiyor” dedi.  

Gökçebel, yurttaşlara yapılan saldırıların ve emirlerin nereden geldiğinin belli olduğunu da ifade ettiği açıklamasında, bunun sorumlusunun, bu ülkenin her türlü iradesini gasp etmek düşüncesiyle hareket eden TC Elçiliği olduğunu söyledi.

“Faşist baskılara asla boyun eğmeyeceğiz”

Gökçebel’in açıklamasının ardından Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Başkanı Emel Tel ortak basın açıklamasını okudu.

Eylemde okunan ortak basın açıklaması şöyle:

Kıbrıs Cumhuriyeti’ni anayasal nizamını ve toprak bütünlüğünü koruma sorumluluğu verilen garantör ülke Türkiye’yi yöneten Erdoğan – AKP faşizmi, Kıbrıslı Türklerin güvenliğini tehdit eden baskıcı uygulamalarını her geçen gün artırmaktadır. 

Türkiye’de yazarları, gazetecileri, siyasetçileri, aydınları kısacası Türkiye’nin aydınlık yüzünü uyduruk gerekçelerle hapislere atan, mahkemelerde süründüren Erdoğan – AKP faşizmi, şimdi de Kıbrıslı Türkleri hedef seçmiştir. AKP’nin Kıbrıs’ın kuzeyinde kurduğu illegal yapılanmanın organize ettiği provokasyon nedeni ile Sol Hareket üyesi yurtsever arkadaşlarımızın polis tarafından haksız yere göz altına alınması, Türkiye Genel Kurmayı’ına bağlı polisin Erdoğan – AKP faşist rejiminin emrinde olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.  

22 Ocak 2018’de Afrika Gazetesi’ne polisin gözetiminde linç girişiminde bulunulması, ardından TC Elçiliği’nin saldırganlara kol kanat germesi ve saldırıya katılan dokuz saldırganın isimleri bilinmesine rağmen, hala daha polis tarafından yargı önüne çıkarılmaması nasıl bir devlet terörü ile karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir. 

Uluslararası her platformda Kıbrıslı Türklerin haklarını savunduğunu söyleyip, görüşme masasında güvenlik ve garantilerden bahseden Erdoğan – AKP faşist rejimi, Kıbrıslı Türklerin can, mal güvenlikleri ile başta ifade özgürlüğü olmak üzere en temel insan haklarını tehdit eder noktaya gelmiştir. Bu çerçevede garantör olduğunu söyleyerek Kıbrıs Türk toplumu için en büyük tehdit unsuru olan Erdoğan AKP faşist rejiminin yaptığı saldırıları protesto eder, faşist baskılara asla boyun eğmeyeceğimizi vurgularız.

Saygılarımızla.

KTÖS, KTOEÖS, BKP, Basın-Sen, Güç-Sen, KTAMS, Bağımsızlık Yolu, TKP, TDP, YKP, Çağ-Sen, Dev-İş, Koop-Sen, BES, Türk-Sen, El-Sen, Daü-Sen, Barış Derneği, Girne Fikir Kulübü

Fotoğraf: Özgür Gazete

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık