AktüelGazedda'nın Gündemi“Kıbrıs’ın kuzeyindeki okullara çocuklarınızı göndermeyin”

Yurtdışında yaşayan Nijeryalılar Komisyonu, Nijeryalı ebeveynleri, çocuklarını Nijeryalıların gizemli bir şekilde öldürüldüğü kuzey Kıbrıs'taki üniversitelere göndermemeleri konusunda uyardı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 25, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yurtdışında yaşayan Nijeryalılar Komisyonu, Nijeryalı ebeveynleri, çocuklarını Nijeryalıların gizemli bir şekilde öldürüldüğü kuzey Kıbrıs’taki üniversitelere göndermemeleri konusunda uyardı.

Pazartesi günü uyarıda bulunan Komisyon Başkanı/CEO’su Abike Dabiri-Erewa, yüzlerce Nijeryalı öğrencinin gizemli bir şekilde öldürüldüğü için Kuzey Kıbrıs’taki okullara çocuk göndermenin çok riskli olduğunu söyledi.

Nijerya haber sitesi Punchng’nin haberine göre, Dabiri-Erewa, açıklamayı, Kıbrıs’ta açıklanamayan koşullarda öldürüldüğü belirtilen Nijeryalı bir öğrenci olan İbrahim Khaleel’in annesi Justice Amina Bello liderliğindeki bir heyeti yaptığı kabulde belirtti.

Üçüncü sınıf mühendislik öğrencisi olan Khaleel’in ölümünün, kuzey Kıbrıs’taki Nijeryalı öğrencilerin şaşırtıcı koşullar altında sürekli olarak öldürülmesini bir devrilme noktasına getirdiğini vurguladı. Kıbrıs’ın kuzeyinde öldürülen 100’den fazla kişiden oluşan bir listeden 15 Nijeryalının ismini okuyarak, ülkenin sadece Türkiye tarafından tanındığı için soruşturmada uluslararası diplomasiyi kullanmanın da zor olduğunu söyledi.

Abike Dabiri-Erewa açıklamasında şunları kaydetti:

“İbrahim Khaleel’in ölümü, dünyanın herhangi bir yerinde, özellikle Kuzey Kıbrıs’ta çocuklarımızın öldürülmesinde bir durak noktası olmalıdır. Sadece İbrahim değil. Kennedy Dede, Augustine Ngok, Gabriel Sorewei, Osabanjo Owoyale, Augustine Wallace, Stanley Eteno, Hasan Babatunde, Temitayo Adigun ve Kubat Abraham, bildiğimiz ölümlerden sadece birkaçı. Sorun şu ki, Nijeryalı ebeveynlerin çoğu kuzey Kıbrıs’ın dünyadaki herhangi bir ülke tarafından tanınmadığını bilmiyor. Kıbrıs’ın kuzeyi sadece Türkiye tarafından tanınıyor. Bu sebeple yaşanan ölümlerde pek bir şey yapmak mümkün olmamıştır.

Binlerce Nijeryalı öğrenci Kıbrıs’ta eğitim görüyor ve size yüzlerce kişinin öldüğünü söylüyorum. Bu davaları kime götürebiliyorsunuz? Hepsi benzer durumlarda öldüler. Okul size sadece ‘intihar ettiler’ diyor ve hiçbir şey olmuyor. Öldürülen Nijeryalıların isimlerini listeleyeceğiz. Adalet talep ediyoruz. Kovuşturma ve tazminat yok. Hiçbir Nijeryalı ebeveyn çocuklarını Kuzey Kıbrıs’taki herhangi bir üniversiteye göndermemeli. Anlamadığımız bir işbirliği var. Bu işbirliği, özellikle Nijeryalı öğrencilerimizi öldürüyor”

Erewa, ölen öğrencinin annesine, komisyonun sadece oğlu için değil, aynı zamanda Kıbrıs’ın kuzeyinde okurken öldürülen diğer Nijeryalılar için de adalet talep etmek adına onlarla birlikte çalışacağına dair güvence verdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık