AktüelİnsanKıbrıs’ın Kuzeyindeki LGBTİ Topluluğuyla Dayanışma Çağrısı

1 Kasım tarihinde Kuir Kıbrıs Derneği dış mekanlarda farkındalık yaratma kampanyası başlattı. Kampanya dahilinde Kıbrıs’ın kuzeyinde, birçok şehire “Mediha deyze, ben geyim” ve “Kamil abi, ben lezbiyenim” yazılı billboardlar yerleştirildi. Kampanya, Kıbrıs Toplum Medyası Merkezi ve Thomson Vakfı ile beraber ortaklık içerisinde yürüttüğümüz ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen 2 yıllık ‘Konuşulmayan: Kıbrıs Türk toplumunda LGBTI (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transgender ve İnterseks) haklaryla ilgili Diyaloğu Güçlendirmek’ adlı proje çerçevesinde gerçekleşti. Proje’nin hedefi, LGBTİ bireylerin deneyimlediği...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 7, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

1 Kasım tarihinde Kuir Kıbrıs Derneği dış mekanlarda farkındalık yaratma kampanyası başlattı. Kampanya dahilinde Kıbrıs’ın kuzeyinde, birçok şehire “Mediha deyze, ben geyim” ve “Kamil abi, ben lezbiyenim” yazılı billboardlar yerleştirildi.

Kampanya, Kıbrıs Toplum Medyası Merkezi ve Thomson Vakfı ile beraber ortaklık içerisinde yürüttüğümüz ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen 2 yıllık ‘Konuşulmayan: Kıbrıs Türk toplumunda LGBTI (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transgender ve İnterseks) haklaryla ilgili Diyaloğu Güçlendirmek’ adlı proje çerçevesinde gerçekleşti. Proje’nin hedefi, LGBTİ bireylerin deneyimlediği cinsel yönelim ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığına karşı mücadele ederek, medya temsilini iyileştirerek ve kamuoyu oluşturarak toplumsal değişim sağlamaktır.

İlk billboardların yerleştirilmesini takip eden 48 saat içerisinde Dikmen ve Mağusa bölgelerindeki billboardlar yırtıldı ve karalandı. Buna ilaveten, İskele’dekiler de belediyenin kararı ile, tarafımıza veya sorumlu reklam şirketine tatminkar bir açıklamada bulunulmadan verilmeden kaldırıldı.

Eş zamanlı olarak, kampanya, amacına uygun bir şekilde toplumsal tartışmaya yol açtı. Birçok olumlu mesajın yanı sıra, birçok birey ve grup sosyal medyada LGBT+ bireylere dair nefret dolu söylemler yaymaya başladılar, kampanyayı ‘provokatif’ olması ve ‘homoseksüelliği normalleştirmesi’ nedeniyle kınadılar, homoseksüelliğin ‘günah’, ‘ahlaka aykırı’ olduğunu ve billboardların ‘çocukları eşcinselliğe teşvik ettiğini’ iddia ettiler. Psikolojik şiddet içeren paylaşımlarınm yanı sıra, Kuir Kıbrıs Derneği, bazı gruplar ve bireyler tarafından, direk ve doğrudan fiziksel şiddet tehditlerinin hedefinde yer aldı.

Kuir Kıbrıs Derneği olarak, tüm LGBTI+ grupları ve yoldaşlarımızı, demokratik tepkilerini göstermeye, nefret saiki ile yapılan, homofobik, fiziksel ve psikolojik saldırıları kınamaya ve Kuir Kıbrıs Derneği ve Kıbrıs’ın kuzeyindeki LGBTI+ topluluğu ile dayanışma göstermeye çağırırız. Sizlerden talebimiz, bu doğrultuda bir mesaj ve/veya basın bildirisi ve/veya sosyal medya paylaşımı yapmanız ve kendi ağlarınızda paylaşmanız ve/veya dağıtımını sağlamak üzere bize göndermenizdir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık