AktüelGazedda'nın GündemiKıbrıs’ın kuzeyindeki insan sömürüsünün resmi

Koronavirüsü nedeniyle Kıbrıs'ın kuzeyinde mahsur kalan işçiler, Türkiye’den yardım istedi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 23, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Koronavirüsü nedeniyle Kıbrıs’ın kuzeyinde mahsur kalan işçiler, Türkiye’den yardım istedi.

Türkiye’nin farklı şehirlerinden Kıbrıs’ın kuzeyine mevsimlik işçi olarak getirilen yaklaşık bin 500 kişi, korona virüs nedeniyle Kıbrıs’ta mahsur kaldı. Yaklaşık 4 ay önce portakal ve narenciye işi için Kıbrıs’a gelen 2 bin işçi, 20 gün önce işlerini bitirip memleketlerine dönmek için hazırlık yaparken, korona virüs nedeniyle Kıbrıs’ta mahsur kaldı.

20 gündür hiçbir iş yapmayan ve kazandıklarını tüketmek üzere olan işçiler, çektikleri videolarla Türkiye’den yardım istedi.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden 150 işçiyi Kıbrıs’a çalıştırmaya getirilen Nesih Nasanlı, çektiği video ile işçilerin çok zor durumda olduğunu söyledi. Nasanlı, “20 gündür işlerimizi bitirdik, memleketimize gitmeyi bekliyoruz, çoluk çocuk zor durumdayız.

4 ay içinde elde ettiğimiz kazancı tüketmek üzereyiz. Kıbrıs’ta koronavirüs bitmiş durumda ama nedense vapurlar halen çalışmıyor. 2 bin kişi burada mahsur kalmıştık, bunlardan yaklaşık 500 kişi memleketine gönderildi ama kalan bin 500 kişi için bir çalışma yok. Erdoğan’a çağrımız, burada perişan durumdayız, bize yardımcı olun” dedi

9 çocuğuyla Kıbrıs’ta mahsur kaldığını belirten Kahramanmaraşlı vatandaş da elde ettikleri kazancı tükettiklerini dile getirdi ve Türkiye’den yardım istedi.

Kimse mi haberdar olmadı? İşveren kim?

Yaşanan insanlık dramından Kıbrıs’ın kuzeyinde kimse haberdar olmadı. Ne insan hakları aktivistleri ne gazeteler ne de siyasi partiler bu olayı daha önce gündeme getirmiş değil…

Bir kuruş geliri olmadan geçici konutlarda yaşamayan çalışan işçiler, öylece ortada bırakıldı. Ülkelerine dönmek istiyorlar, ama dönecek paraları yok. İşçileri Kıbrıs’a getiren “patronlar” işçileri kullanıp bir kenara attı. İddialara göre, işçilerin ülkelerine dönecek paraları yok çünkü onları getiren patronlar, sözlerinde durmadı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık