AktüelEkolojiGazedda'nın GündemiÖzel HaberYaşamKıbrıs’ın kuzeyindeki ilk vegan blog ile tanışın: Grön

Ekoloji, beslenme ve veganlıkla ilgili yazılara, yorumlara ve önerilere yer verilecek olan Kıbrıs’ın kuzeyindeki ilk vegan internet bloğu, Grön (Yeşil) açıldı.  Haber: Hasan Yıkıcı Kimileri için gelip geçici bir heves, kimileri için sadece sağlıklı beslenme, kimileri için ise hayatın içerisinde canlılardan ve ekolojiden yana bir tavır ve varoluş bağlamı.  Veganlık, tüm dünyada son yıllarda hızlı bir artış göstermekte. Özellikle hayvan hakları savunucuları ve küresel iklim değişikliği kaygıları ile hareket eden farklı farklı coğrafyalardan binlerce insan...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 5, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Ekoloji, beslenme ve veganlıkla ilgili yazılara, yorumlara ve önerilere yer verilecek olan Kıbrıs’ın kuzeyindeki ilk vegan internet bloğu, Grön (Yeşil) açıldı. 

Haber: Hasan Yıkıcı

Kimileri için gelip geçici bir heves, kimileri için sadece sağlıklı beslenme, kimileri için ise hayatın içerisinde canlılardan ve ekolojiden yana bir tavır ve varoluş bağlamı. 

Veganlık, tüm dünyada son yıllarda hızlı bir artış göstermekte. Özellikle hayvan hakları savunucuları ve küresel iklim değişikliği kaygıları ile hareket eden farklı farklı coğrafyalardan binlerce insan sağlık, etik ve politik nedenlerden dolayı veganlığı tercih ediyor.

Ülkemizde de uzunca bir süredir veganlığa yönelik artan bir ilgi var. Kimileri “bir deneyim bakalım ne olacak” diyerek gelip geçici bir deneyim olarak veganlığa ilgi duyuyorsa da kimileri tam tersine veganlığı bir hayat tarzı olarak benimsemekte. 

İşte bu kişilerden biri de uzunca bir süredir gerek kadın gereksede ekoloji ve hayvan hakları mücadelesinde aktif olan Fezel Nizam. 

Fezel geçtiğimiz günlerde açtığı ve duyurusunu yaptığı, Kıbrıs’ın kuzeyindeki Görn (Yeşil) ismindeki ilk vegan blog ile veganlığa, hayvan haklarına ve ekolojiye dair yayınlar yapmayı hedeflemekte. 

Dünya Veganlar Günü ve Grön’den Merhaba

1 Kasım Dünya Veganlar Gününü selamladığımız bu günde, Grön için bundan daha anlamlı bir başlangıç olamazdı herhalde. Uzun zamandır yapmayı planladığım ama bir türlü o ilk adımı atamadığım bu blog ile bugünden itibaren Grön’ün vegan hayatına sizleri davet etmek istiyorum. Yeni başlangıçlar korku verir zaman zaman, ilk adım bir türlü atılamaz.

Sözü fazla uzatmadan Fezel Nizam’a bağlanıyoruz. 

Neden Grön?

“Grön diğer canlılar gibi doğanın bir parçası olduğumuzu anımsatan bir renk, renkten öte bir duruş simgesidir.”

Uzun yıllardır hayvan özgürlüğü adına mücadele vermeye çalışıyorum. Grön aracılığı ile bu mücadeleyi kamusal bir alana taşımayı umuyorum. Grön İsveççe yeşil anlamına geliyor. “Yeşil” benim için hem ekolojik farkındalık barındıran bir yaşamı, hem hayvan sömürüsünden uzak bitkisel temelli beslenmeyi, hem de insanların da yaşayan diğer canlılar gibi doğanın bir parçası olduğumuzu anımsatan bir renk, renkten öte bir duruş simgesidir.

Grön’de ne gibi içerikler bizi bekliyor?

“Evet, Kıbrıs’ın kuzeyinde veganlar vardır, evet hayvan özgürlüğü alanında mücadele veren insanlar vardır.”

Veganizmin ne olduğunu, vegan hayatın sanılanının aksine zor olmadığını Grön aracılığı ile zaman zaman yazılarla, zaman zaman bitkisel temelli yemek tarifleri ve vegan hayata dair bilgilerle paylaşmayı planlıyorum. Evet, Kıbrıs’ın kuzeyinde veganlar vardır, evet hayvan özgürlüğü alanında mücadele veren insanlar vardır. Görünürlüğümüzü artırmak, veganizm ile ilgili farkındalığa katkı sunmak adına Grön, 1 Kasım Dünya Vegan Günü’nden itibaren sesini duyurmaya başladı. 

“Kimliğimiz yediklerimiz ve yaşam alışkanlıklarımız ile oluşmaya başlıyor”

Veganizm hakkında oluşan ön yargıları kırmak, imkansız olmadığını göstermek ve veganizmin yaygınlaştırılmasını sağlamak temel amaçlardan biridir. Veganların sadece salata yiyerek beslenmediğini; hayvan şiddeti ve sömürüsünden uzak, hem daha hesaplı, hem daha sağlıklı ve bir o kadar da kolay ve lezzetli yemek seçeneklerimiz olduğunu göstermek üzere bitkisel temelli yemek tarifleri paylaşıyorum. Aslında hayat alışkanlıklarımız, bizim kim olduğumuzu belirliyor. Şiddetsiz ve sömürüsüz bir hayat için mücadele ederken, mutfağa şiddete maruz kalan hayvanların giriyor olması yaşadığım en büyük çelişkilerden biriydi. Eşitlik istiyorsak, bunu hayatımızın her alanına yaymalıyız. Mutfak aslında da en temel üretim alanımızdır. Bu yüzden bana göre, kimliğimiz yediklerimiz ve yaşam alışkanlıklarımız ile oluşmaya başlıyor. Bu yüzden bitkisel temelli yemek tarifleri ile başka türlü bir beslenmenin mümkün olduğunu göstermeyi umuyorum.

Toplum içinde veganlara yaklaşım nasıl?

“Veganlar erkek egemen zihniyet tarafından “kafayı hayvanlarla bozmuş, uçlarda yaşayan insanlar” olarak gösterilmeye çalışılıyor”

Nasıl ki feministler erkek egemen zihniyet tarafından “agresif cadılar” olarak gösterilmeye çalışılıyorsa, veganlar da erkek egemen zihniyet tarafından “kafayı hayvanlarla bozmuş, uçlarda yaşayan insanlar” olarak gösterilmeye çalışılıyor. Grön’de yer alan yazılarla bu gibi ön yargıları kırarak, erkek egemen zihniyete karşı mücadeleyi sürdürürken “neden vegan?” sorusuna dair cevaplar paylaşmayı umuyorum.

“Grön’ün Kıbrıs’ın kuzeyindeki veganların sesi olmasını”

Grön’ün, şimdilik kişisel deneyimlerime yer veriyor olsa da, Kıbrıs’ın kuzeyindeki veganların sesi olmasını, kolektif bir vegan bloğa dönüşmesini, örgütlü bir vegan mücadele alanı açmasını umuyorum. 

Grön’ün sosyal medya hesapları:

Facebook

https://www.facebook.com/gronveganlife/

 

https://www.instagram.com/gron.veganlife/

 

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık