AktüelEkonomi PolitikGazedda'nın GündemiÖzel HaberPolitikaKıbrıs’ın kuzeyinde üniversitelerin başarı yanılsaması

Uluslararası akademik bir yayın olan Nature Dergisi’nin üniversite listelerinde DAÜ ve YDÜ yer aldı. Fakat puanlar ve sıralamalar dikkatlice incelendiğinde bunun bir başarı değil eğitim sisteminin ne kadar düşük standartlarda olduğunun göstergesi olduğu anlaşılıyor. DAÜ Türkiye listesinde ama Kıbrıs’ın kuzeyindeki en iddialı ve yarı Vakıf üniversitesi, DAÜ, derginin Türkiye sıralamasında ilk 10’a girerek 8. sırada yer almakta. DAÜ’nün puanı 2.11. Listedeki ilk sıradaki üniversite olan İstanbul Teknik Üniversitesi’nin puanı ise 11.83. DAÜ 5 adet uluslararası makale...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 25, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Uluslararası akademik bir yayın olan Nature Dergisi’nin üniversite listelerinde DAÜ ve YDÜ yer aldı. Fakat puanlar ve sıralamalar dikkatlice incelendiğinde bunun bir başarı değil eğitim sisteminin ne kadar düşük standartlarda olduğunun göstergesi olduğu anlaşılıyor.

DAÜ Türkiye listesinde ama

Kıbrıs’ın kuzeyindeki en iddialı ve yarı Vakıf üniversitesi, DAÜ, derginin Türkiye sıralamasında ilk 10’a girerek 8. sırada yer almakta. DAÜ’nün puanı 2.11. Listedeki ilk sıradaki üniversite olan İstanbul Teknik Üniversitesi’nin puanı ise 11.83. DAÜ 5 adet uluslararası makale yayınlamış. Listede en çok makale yayınlayan ise 128 puanla Boğaziçi Üniversitesi.

Sadece bu rakamlara bakarak bunun özellikle DAÜ için büyük bir başarı olduğu düşünülebilir. Fakat başka ülke puanlamaları ile karşılaştırıldığında, Türkiye’nin içinde olduğu puan katmanının, bir çeşit ‘kümeye düşenler ligi’ olduğunu anlayabiliyor.

İngiltere:

Örneğin İngiltere’de söz konusu listede ilk 10 üniversitenin puanlama aralığı en düşük 82.18 ve en yüksek 429.21.

Almanya:

Almanya’da durum en yüksek puan 728.31, en düşük ise 93.33.

ABD:

Amerika neredeyse en yüksek puan aralıklarına sahip. En yüksek puan 880.19, en düşük ise 315.35.

Türkiye dibe doğru!

Derginin yaptığı ülkeler sıralamasında ise DAÜ’nin de içinde bulunduğu Türkiye listesi düşüş eğilimi göstermekte. DAÜ’nün de içinde bulunduğu Türkiye listesi ülkeler sıralamasında 50 ülkelik listede 39’uncu sırada yer almakta. Puanı ise geçtiğimiz yıla göre % (-)21.0 düşmüş durumda.

 

Kısacası DAÜ’nün de içinde olduğu Türkiye listesi, dünya genelinde düşmekte olan ve eğitim kalitesinden gittikçe ödün veren bir bir listedir.

Kıbrıs listesinde YDÜ sıfır puan!

Öte yandan derginin Kıbrıs listesinde ise DAÜ değil, YDÜ yer almakta. DAÜ gibi 5 uluslararası yayın yapan YDÜ’nün puanı ise sıfır. Yani listeye bir nevi ucundan girebilmiş. Derginin ülkeler sıralamasında ise Kıbrıs yer almamakta.

Kıbrıs Üniversitesi ilk sırada

Öte yandan Kıbrıs sıralamasında University of Cyprus ise 4.70 puanla ilk sırada yer almakta. DAÜ ise bu listede yer almamakta. Üniversite toplamda 79 yayın yaparak aynı zamanda ada genelinde en çok yayın yapan üniversite de oldu.

 

 

2018 tables: Countries/territories | 2018 tables | Countries/territories | Nature Index

The Nature Index tracks the affiliations of high-quality scientific articles. The infographic indicates patterns of international collaboration captured by the Nature Index.

 

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık