AktüelEkonomi PolitikKıbrıs’ın kuzeyinde nüfus kaç?

Kıbrıs’ın kuzey yarısı Nisan ayında yeni bir Cumhurbaşkanlığı seçimine hazırlanıyor. Seçim hazırlığına başlayan adaylar, mevcut demografik yapı ile ilgili bir çalışma yapmıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 7, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Birçok Kıbrıslıtürk’ün referandum olarak nitelediği Cumhurbaşkanlığı seçimi 2020’nin Nisan ayında yapılıyor. Şu ana kadar tek resmi aday Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman olmasına rağmen, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay’ın ve Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar’ın da seçimde aday olması bekleniyor.

Seçim hazırlıkları sürerken, adayların nasıl bir propaganda süreceği ise bilinmiyor. Zira, Kıbrıs’ın kuzey yarısındaki nüfus tamamen havada asılı konuşmalara dayanıyor. 26 Mart 2019 tarihinde İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars kktc nüfusunun 374 bin  civarında olduğunu söylemişti. Yine İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars 10 Ocak 2019’da yaptığı bir başka açıklamada ise nüfusun 350 bin olduğunu belirtmişti.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı 21 Aralık’ta Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği’nde yaptığı açıklamada nüfusu 350 bin olarak açıklarken, CTP milletvekili Fikri Toros ise 14 Aralık’ta yaptığı açıklamada nüfusun 1 milyon 150 bin olduğunu duyurmuştu.

Yukarıdaki verilerden de görülebileceği üzere, Cumhurbaşkanı ve ‘devlet’in İçişleri Bakanı da dahil olmak üzere vatandaş sayısını kimse bilmiyor. Böyle bir ortamda seçim çalışması yürüten adayların hedef kitle olarak kimi seçeceği ve çalışmalarını nasıl yürüteceklerini bilmeleri mümkün değildir.

Araştırmacı Gazeteci Yazar Mete Hatay, geçtiğimiz ay kişisel Sosyal Medya hesabından ‘devlet’ yetkililerine nüfusu tespit edebilmeleri için bir yöntem sunmuştu.

Bahsi geçen yöntem şöyle:

“Nüfusu ortaya çıkartmak için, Kimlik kartlarına bakmak, Memur sayısına bakmak, Öğrenci sayısına bakmak, kayıtlı işçi sayısına bakmakla başlanabilir.

Çağ nüfusunu mecburi eğitimden bildiğimiz için mecburi eğitim yaşı başlangıcı olan 6 yaşındaki öğrenci rakamı çarp 5 yaparak bize geri kalan çocukların yaklaşık rakamı çıkartılabilir.

Geriye sadece kayıttan düşmüş kişiler kalır (kaçak). Bunlar da muhaceret girişlerinden kayıtlı işçi listeleri ve talebe, refagatçı listeleriyle cross check yapılarak kimler olduğu ve sayılar rahatlıkla tespit edilebilir.

Tabii eğer SİYASETÇİLERİMİZ BUNU İSTERLERSE!!! İSTEMEZLERSE OY MOY YOK…

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık