koronavirusKıbrıs’ın kuzeyinde 2 yeni pozitif vaka

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu'nda koronavirüsle ilgili açıklamalarda bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 29, 2020
Şiddete Karşı Yan Yana - LTB

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nda koronavirüsle ilgili açıklamalarda bulundu.

Pilli, BRT’de yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Bugün yapılan test sayısı: 82

Bugünkü vaka sayısı: 2

Bugün kaybedilen hasta sayısı: 0

Toplam test sayısı: 1,103

Toplam vaka sayısı: 64

Toplam kaybedilen hasta sayısı: 1

Toplam Taburcu Sayısı: 29

Tedavisi devam eden hasta sayısı: 34

Yoğun bakımda yatan hasta sayısı: 3

Dün kaybettiğimiz Alman vatandaş dışında, hayatını kaybeden hastamız yoktur. Alman hasta ile ilgili çok yanlış haberler yapıldı. Ölmüş olduğunu duyurdular. Resmi kanaldan gelmeyen hiçbir açıklamaya itibar etmeyin.

Selim Çelik adlı bir TC vatandaşını kaybettik. Çelik, 24.03.1965 Düzce doğumlu, Türkiye vatandaşıdır. 55 yaşındaydı. Dün, 13.30’da Lefkoşa Hastanesi’ne müracaat ettiler. Hastanın durumu ağırdı. Hemen içeri aldık ve iki Covid testi yaptık. İkisi de negatif çıktı. Hastaya, zatürre teşhisi koyduk. Hastanın, analizinde, siroz, hiper tansiyon ve diyabet de bulundu. Hasta yoğun bakıma alındı, bugün 10.45’te hastamızı kaybettik. Bu hasta Covid-19’dan kaybedildi iddiası asılsızdır.

Bakan Pilli, pozitif vakaların bölgesel dağılımını duyurdu. Buna göre, Lefkoşa’da 9, İskele-Karpaz’da 13, Lapta’da 4, Beyarmudu’nda 3, Girne’de 2 ve Mağusa’da 3 pozitif vakamız vardır.

Pilli açıklamasının devamında şunları kaydetti:

Lefkoşa Devlet Hastanesi, karantina hastanesi oldu. Yarından itibaren Kolan Hastanesi merkez hastanemiz olacaktır. Koordinasyon merkezimiz de olacaktır. Oraya müracaat eden hastalar, orada muayene olacak. Yarın konuyla ilgili daha detaylı açıklama yapılacaktır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft