koronavirusKıbrıs’ın kuzeyinde 3 yeni koronavirüs vakası

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Kıbrıs’ın kuzeyindeki pozitif koronavirüs vakasının 38’e yükseldiğini duyurdu. Pilli yaptığı açıklamada bugün 3 kişide daha pozitif vaka tespit edildiğini belirtti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 22, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Kıbrıs’ın kuzeyindeki pozitif koronavirüs vakasının 38’e yükseldiğini duyurdu. Pilli yaptığı açıklamada bugün 3 kişide daha pozitif vaka tespit edildiğini belirtti.

Pilli, 3 yeni vakanın daha önce İngiltere seyahatinden dönen çiftin yakınları arasında temasla bulaştığını belirtti.

Öte yandan Pilli, Sağlık Bakanlığı’nın çiftle temasta olan kişiler arasında test yapıldığını da belirtirken, testlerin  yarın devam edeceğini söyledi.

Yapılan resmi açıklamanın ardından Kıbrıs’ın tamamındaki vaka sayısı şöyle oldu:

Kıbrıs’ın güneyi: 92 (5 taburcu)

Kıbrıs’ın kuzeyi: 38 (3 taburcu)

Üsler Bölgesi: 3

Toplam: 133

Pilli BRT’ye yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:

Günlerdir sokağa çıkmayın çağrıları yapmaktaydık. Halkımızın bir kısmı bu karara uymamaktadır. Dün akşamdan bu kararı almıştık. Özellikle yaşlı insanlarımıza bulaşırsa, büyük bir tehlike arz eder. İnsanlarımız bunun bu kadar ciddi olduğunu anlamadılar sanırım. Ciddi bir şekilde, halkımız; bizim daha iyi çalışmamız için halkın evde kalması gerekmektedir. Bu yüzden, bu kararı almış bulunmaktayız. Evde kalınırsa, biz olası vakaları evde tedavi edebileceğiz. Ama sokağa çıkılmaya devam ederse vaka sayısı artmaya devam edecektir.

Özellikle tespit ettiğimiz kişiler vardır. 4 pozitif vaka olanların hepsini taradık. Telefoniyen evde kalmaları konusunda uyardık. Bir kısmı bu çağrımıza uydu. Bu sabahtan itibaren ekipler kurduk.

Sabahtan yaptığımız taramalarda, hastanemizde yatan bir pozitif vakamıza teması olan 3 kişide pozitif vaka çıkmıştır. Bunlar zaten gözlem altında tutulan kişilerdi. Yarından itibaren ateşi olan herkesi tarayacağız. Yarından itibaren de hızlı sonuç veren testlerle daha yaygın tarama yapılacak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık