koronavirus“Kıbrıs’ın kuzeyi, Türkiye ile kapıları açarsa kontrol nasıl olacak?”

Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Bilimsel Grup üyesi ve Moleküler Viroloji Profesörü Petros Karayiannis, geçiş noktalarının aşamalı olarak açılacak olmasının bilimsel noktadan bakıldığında akılcı bir düzenleme olduğunu söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 1, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Bilimsel Grup üyesi ve Moleküler Viroloji Profesörü Petros Karayiannis, geçiş noktalarının aşamalı olarak açılacak olmasının bilimsel noktadan bakıldığında akılcı bir düzenleme olduğunu söyledi.

Kapalı olan geçiş noktalarıyla ilgili iki toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’yle pazartesi günü yapacağı telekonferans öncesinde Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) açıklamada bulunan Karayiannis, bilim ekibinin beş üyesinin katılacağı telekonferansta, adanın iki tarafındaki epidemiyolojik durum üzerinde görüş alışverişinde bulunulacağını bildirdi.

Kıbrıs’ın kuzeyindeki görünümün gerçeğe uyum sağlayıp sağlamadığını anlayabilmenin olumlu ve yapıcı olacağını umduğunu belirten Profesör Karayiannis, görüşmeyi, siyasi düzeyde değil sadece bilimsel yönden yapacaklarını kaydetti.

Bilim ekibinin, Kıbrıs’ın kuzeyinin virüsü Türkiye’den ithal etmeyi önlemek için almayı planladığı tedbirleri öğrenmek istediklerini belirten Petros Karayiannis, kuzeyin Türkiye’yle kara ve deniz bağlantısını başlatırsa bir tür kontrol olması gerekeceğine ve bu kontrolün nasıl olacağını bilmek istediklerine dikkat çekti.

Ülkenin özgür bölgelerindeki epidemiyolojik durumla ilgili olarak da Profesör, geçmiş günlerde kaydedilen vakaların ithal vakalar olduğunu, yerel vakaların çok az olduğunu bildirdi.

Haftalardan beri ağır virüs enfeksiyonuyla hastaneye yatan olmadığına, aynı şeyin entübe hastalarda da gerçek olduğunu ve sayının sabit kaldığına işaret eden Karayiannis, tüm bunların kendilerine topluma virüs geçişi olmadığını gösterdiğini vurguladı.

Geçiş noktalarının aşamalı olarak açılmasıyla ilgili soruyu yanıtlayan Petros Karayiannis, yetkililere sınırlayıcı tedbirleri aşama aşama azaltma biçiminden sonra bunun bir sonraki aşamaya geçmeden önce durum değerlendirmesi sağlayan çok akılcı bir düzenleme olduğunu belirtti.

Profesör Karayiannis, “Bu durumda da, benzeri bir yaklaşım izlenmeli, her şey iyi giderse ve her iki tarafta da virüs geçişi olmazsa daha fazla geçiş noktası açılması düşünülebilir” şeklinde konuştu.

Karayiannis, pazartesi günkü telekonferansta, geçiş noktalarında insanların nasıl kontrol edileceğini görüşmeyi beklediklerini, salı sabahı da bilim ekibinin, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nicos Anastasiades başkanlığında genel epidemiyolojik durumu ve üçüncü aşama öncesinde sınırlamaların ne şekilde azaltılabileceğini görüşeceklerini, Cumhurbaşkanı Anastasiades’in, geçiş noktalarının aşamalı olarak yeniden açılmasıyla ilgili telekonferans sonucu hakkında bilgi isteyebileceğini bildirdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..