AktüelGazedda'nın Gündemi“Kıbrıs’ın kültürel mirası Başpiskoposun çiftliği değildir!”

AKEL, Başpiskopos'un Lefkoşa'nın güneyinde inşa edilen bir katedral dolayısıyla korunması gereken binaları yıkmasına yönelik sembolik bir eylem gerçekleştirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 2, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

AKEL, Başpiskopos’un Lefkoşa’nın güneyinde inşa edilen bir katedral dolayısıyla korunması gereken binaları yıkmasına yönelik sembolik bir eylem gerçekleştirdi. Konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

Başpiskopos Lefkoşa’nın merkezinde bir katedralin inşa edildiği alanda olan ve korunması gereken binaları buldozerler gönderip yıktırdı. Bu tüm topluma karşı tahrik edici bir provokasyonu teşkil eden yasa dışı ve keyfi bir harekettir.

Bu binaların bakımı için söz vermiş olan Başpiskopos’un bu konuda Lefkoşa Belediyesi nezdinde taahhüt üslendiğini ve bu taahhüt ardından Belediye Meclisi’nin çoğunluğunun katedralin inşası için izin vermiş olduğunu da hatırlatırız.

Korunması gereken binaların yıkılması Başpiskopos’un imzasıyla işlenen yeni bir kültürel suçu teşkil etmektedir. Başpiskoposluğa ait lüks bir otelin inşa edilmesi için Yeroşibu’daki antik bir bölgenin Bakanlar Kurulu tarafından antik olmaktan çıkarılmasıyla doruk noktasına ulaşan benzer suçları Başpiskopos geçmişte de işlemiştir. Başpiskoposun bu keyfiliği Anastasiadis-DİSİ hükümetinin onun tüm taleplerini isteyerek yerine getirmesinden ve hukuksuzluğunu beslemesinden kaynaklanmaktadır.

Hükümetten ve yetkili makamlardan söz konusu yerdeki tüm çalışmaların durdurulmasını ve Başpiskopos’un binaları yasanın öngördüğü şekilde restore etmesini talep ediyoruz.

Kıbrıs’ın kültürel mirası Başpiskopos’un çiftliği değildir!

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık