EkolojiKıbrıs’ın Kıyı Şeritleri Adanın Yeniden Birleşmesinde Bir Uzlaşı Alanı Olarak Masaya Yatırılacak

Hands-on Famagusta projesi etkinlikleri Kıbrıs’ın kıyı şeritlerinin adanın yeniden bütünleşmesinde rol üstleneceği bir uzlaşı alanı olarak masaya yatıracağı çalıştay ve sergi ile Limasol’da devam ediyor. Sergi ve çalıştay Limasol’da Panos Solomonides kültür merkezinde düzenlenecek. Sergi 28 Haziran Çarşamba günü başlayacak ve 2 Temmuz Cuma günü sona erecek. Sergiye eşlik eden çalıştay 1 Temmuz Cumartesi günü davetli uzmanların ve sivil inisiyatif temsilcilerinin katılımı ile  halka açık olarak düzenlenecek. İki kısımdan oluşan çalıştayın saat 11:00-13:00 arası düzenlenecek...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 27, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Hands-on Famagusta projesi etkinlikleri Kıbrıs’ın kıyı şeritlerinin adanın yeniden bütünleşmesinde rol üstleneceği bir uzlaşı alanı olarak masaya yatıracağı çalıştay ve sergi ile Limasol’da devam ediyor.

Sergi ve çalıştay Limasol’da Panos Solomonides kültür merkezinde düzenlenecek. Sergi 28 Haziran Çarşamba günü başlayacak ve 2 Temmuz Cuma günü sona erecek. Sergiye eşlik eden çalıştay 1 Temmuz Cumartesi günü davetli uzmanların ve sivil inisiyatif temsilcilerinin katılımı ile  halka açık olarak düzenlenecek. İki kısımdan oluşan çalıştayın saat 11:00-13:00 arası düzenlenecek ilk bölümü kültür merkezinde, ikinci bölümü ise Limasol kıyı şeridi boyunca yapılacak tur sırasındaki tartışmalarla 14:00-15:30 arasında gerçekleştirilecek. Aynı gün saat 13:00’te düzenlenecek kokteyl ile ise sergi ve çalıştay halk ile buluşturulacak.

 

 

Hands-on Famagusta Projesi’nden yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

Kıyı alanlarımızı ortak değerlerimiz olarak kabul ederek koruyacak kurumsal yapının eksikliği Kıbrıs’ta sahil şeritlerinin giderek özelleştirilmesine neden olması bölünmüş adamızın her iki tarafındaki Kıbrıslıları ilgilendiren bir konudur. Bu bölgeler için geçerli politikalar, yönetmelikler ve uygulamalar kıyı şeritlerimizin sürekliliğini sağlamak yerine ayrışmış parçalara bölünmesine sebep olmaktadır. Üzerinde uzlaşılacak herhangi bir politik birleşme sonrasında yine benzer ekonomik ve planlama koşullarının devam etmesi kıyı şeritlerimiz üzerinde karşı durması zor bir yatırım baskısı yaratacaktır. Ne adanın tümünde, ne de ‘Hands-on Famagusta’ projesinin odağındaki Mağusa’da, bir yandan kıyı şeritlerini halkın kullanımına kapatan bir yandan da doğal ekolojik alanları ve kaynakları tehdit eden uygulamalar ile yüzleşmeden bir birleşmeden bahsedemeyiz.

Bu organizasyon her iki toplumdan uzmanlar ve vatandaşları Mağusa’nın ve tüm Kıbrıs sahil şeridinin geleceğinin ve uzlaşı alanlarının masaya yatırılacağı bir toplantıya davet ediyor. Proje ekibi, kıyı şeritlerimizin geleceğini ancak şimdi tartışmaya açarak anlaşma sonrası adanın dönüşümünde sivil toplumun karar süreçlerine katılımı ile ilgili şansımız olacağına inanıyor.

 

Image may contain: one or more people, ocean, sky, outdoor and nature

 

Düzenlenen sergi adanın tüm kıyı şeridinin bir bütün olarak görselleştirildiği 15 metre uzunluğunda bir haritayı içermektedir. Ziyaretçiler bunun yanında 6 metre uzunluğunda, Salamis’ten Derinya’ya uzanan Mağusa maketini ve Mağusa’nın parçalanmış kent yapısını betimleyen maketi inceleyebileceklerdir. Sergiye Mağusa’nın ortak değerlerini ön plana çıkaran 3 dilli web platformu da eşlik edecektir.

Sergi ve çalıştay Limasol’da Panos Solomonides kültür merkezinde düzenlenmektedir. Sergi 28 Haziran Çarşamba günü başlayacak ve 2 Temmuz Cuma günü sona erecektir. Sergiye eşlik eden çalıştay 1 Temmuz Cumartesi günü davetli uzmanların ve sivil inisiyatif temsilcilerinin katılımı ile  halka açık olarak düzenlenecektir. İki kısımdan oluşan çalıştayın saat 11:00-13:00 arası düzenlenecek ilk bölümü kültür merkezinde, ikinci bölümü ise Limasol kıyı şeridi boyunca yapılacak tur sırasındaki tartışmalarla 14:00-15:30 arasında gerçekleştirilecektir. Aynı gün saat 13:00’te düzenlenecek kokteyl ile sergi ve çalıştay halk ile buluşturulacaktır. Katılmak isteyen tüm ziyaretçiler [email protected] adresinde email atarak yada @handsonfamagusta facebook adresinden kayıt yaptırabilirler. Cumartesi günün ulaşımı sağlamak için sabah saatlerinde Mağusaidan hareket ederek Mağusa-Lefkoşa-Limasol güzergahını izleyecek bir otobüs organizasyonu yapılmıştır, katılmak isteyen ziyaretçiler kayıt yaptırabilirler.

Etkinikler ‘Imaginary Famagusta’, ‘AA&U for Architecture, Art and Urbanism’ and ‘Laboratory of Urbanism, University of Cyprus (LU2CY)’ tarafından organize edilmektedir.

Bu sergi ve çalıştay Sivil Büyü-Aktif Yurttaşlık Mekanizması altında Avrupa Birliği tarafından desteklenmektedir. Hollanda Krallığı Elçiliği tarafından sponsorluk almıştır. Bu basın bildirisinin içeriği Hands-on Famagusta projesinin sorumluluğundadır ve Avrupa Birliği yada Hollanda Krallığının görüşlerini yansıtmaz.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık