AktüelPolitikaKıbrıs’ın Hava Sahası ile Ekonomik Bölgesi ‘Savaş’ Alanı!

Larnaka’daki hava trafik kontrolörleri, Lefkoşa FIR Hattı ile Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nin 10’a yakın askeri tatbikata ev sahipliği yaptığı için, Larnaka ve Baf havalimanlarına gelen ve giden ticari uçuşları yönlendirmede zorlanıyor. In-cyprus’un haberine göre 15 Aralık’a kadar devam etmesi beklenen dönem; Rusya, ABD, Fransa, İngiltere, İsrail ve Türkiye’nin Lefkoşa FIR Hattı ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki askeri tatbikatları içeriyor. Haritadaki numaralardan da görüleceği gibi askeri tatbikatların listesi şöyle: 1- Canlı muhimmat, füze ve roketlerle...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 7, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Larnaka’daki hava trafik kontrolörleri, Lefkoşa FIR Hattı ile Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nin 10’a yakın askeri tatbikata ev sahipliği yaptığı için, Larnaka ve Baf havalimanlarına gelen ve giden ticari uçuşları yönlendirmede zorlanıyor.

In-cyprus’un haberine göre 15 Aralık’a kadar devam etmesi beklenen dönem; Rusya, ABD, Fransa, İngiltere, İsrail ve Türkiye’nin Lefkoşa FIR Hattı ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki askeri tatbikatları içeriyor.

Haritadaki numaralardan da görüleceği gibi askeri tatbikatların listesi şöyle:

navtex

1- Canlı muhimmat, füze ve roketlerle Rus Havacılık Tatbikatı, 14 Aralık’a kadar sürmesi bekleniyor.

2- Rus Havacılık Tatbikatı, 29 Kasım-15 Aralık.

3-Fransız havacılık tatbikatı 29 Kasım – 15 Aralık.

4-Fransız havacılık tatbikatı, 29 Kasım – 15 Aralık.

5-Türkiye’nin 12 Aralık’ta askeri tatbikat yapmak için talep ettiği alanlar

6-Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sismolojik araştırması, 20 Kasım-Şubat 2017

7a- Akrotiri’de RAF tatbikatı

7b-Dikelya’da RAF paraşüt tatbikatı

8- İsrail Hava Kuvvetlerini yakıt ikmal tatbikatı

9-ABD Hava Taşımacılığı tatbikatı 5-13 Aralık

10-BM Lübnan Kuvvetlerinin devriye bölgesi

Tatbikatlara katılan bir çok gemi arasında, dünyanın bilinen en iyi üç uçak gemisi, Rusya’nın Amiral Kuznetsov’u SU-33, MiG-29-KUBR ve Ka-53K helikopterleri ile birlikte Kıbrıs ile Suriye arasında yolculuk yapıyorken, Kıbrıs ile İsrail arasında Fransız uçak gemisi Charles de Gaul, Kıbrıs’ın batısında ise Amerikan US Eisenhower’daki 5 bin mürettebat, 90 uçak ve helikoptere eşlik eden bir dizi savaş gemisi ve denizaltı bulunuyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık