AktüelKıbrıs SorunuKıbrıs’ın güneyinde savaş suçu işlendiği kanıtlandı

1974 yılında Larnaka’nın batısında bulunan Alaminyo köyünde Kıbrıs Türklerine karşı savaş suçu işleyen Kıbrıslı Rumlar, soruşturma sonucunda ortaya çıkarıldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 27, 2019
Djumba Hotel & Cafe

1974 yılında Larnaka’nın batısında bulunan Alaminyo köyünde Kıbrıs Türklerine karşı savaş suçu işleyen Kıbrıslı Rumlar, soruşturma sonucunda ortaya çıkarıldı.

Çıkan sonuç, Kıbrıslı Rumları katliamı kabul etmeyi reddetmesine rağmen yıllardır adalet arayan Kıbrıslı Türklerin iddialarını destekledi.

Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın babası da dahil olmak üzere 13 Kıbrıslı Türk’ün öldürüldüğü katliama ışık tutmak için Kıbrıs Rum savcısının emri üzerine 2012 yılında başlatılan soruşturma tamamlandı.

Politis Gazetesi, Kıbrıs Rum polisinin 2013’ten bu yana katliamı aktif olarak soruşturduğunu bildirdi. Çıkan sonuçta, EOKA – B’nin, Türk ve Rumların birlikte yaşadığı Alaminyo köyüne saldırdığı ve yarım saat süren saldırıda beş Kıbrıslı Rum ve 13 Kıbrıslı Türk’ün öldürüldüğünü bildirildi. Soruşturmada, paramiliter güçlerin Kıbrıs Türklerini ele geçirdikleri, onları bir duvara dizdikleri ve 20 Temmuz 1974’te ateş ederek idam ettikleri ortaya çıktı.

Politis  gazetesinin haberine göre, bazı Kıbrıslı Rumlar da saldırılara katılmayı kabul ettikleri bildirildi.

Saldırının failleri bilinmemesine rağmen, faillerden birinin Kazoto adlı köyde yaşayan Psias kod adlı bir kişi olduğu da belirtilirken, bahsi geçen kişinin sekiz Türkü öldürme konusunda önemli bir rol oynadığı da belirtildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©