AktüelkoronavirusKıbrıs’ın güneyinde sağlık sistemi baskı altında

Kıbrıs Cumhuriyeti Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu basın sözcüsü Haralambos Harilau, Covid-19 pandemisi nedeniyle sağlık sisteminin çok fazla baskı altında olduğunu ve her an her şeyin tersine dönebileceğini ifade etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 29, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı

Kıbrıs Cumhuriyeti Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu basın sözcüsü Haralambos Harilau, Covid-19 pandemisi nedeniyle devlet hastanelerinde durumun kritik olduğunu ifade etti.

Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu’na konuşan Harilau, her üç hastadan birinin ya yoğun bakım ünitlerinde ya da yoğun takip ünitelerinde bulunduğunu kaydetti.

Sağlık sisteminin çok fazla baskı altında olduğunu ve her an her şeyin tersine dönebileceğini ifade etti. Önümüzdeki günlerde hasta kabullerinde daha fazla artış olacağını tahmin ettiğini dile getirdi.

Harilau, Kıbrıs Tabipler Birliğinin, özel doktorların salgınla mücadele için hazır olduğuna dair güvencesini olumlu olarak nitelendirdi.

Limasol Genel Hastanesi’nde iki patoloji uzmanı ve iki göğüs hastalıkları uzmanına acil ihtiyaç olduğunu belirtti.

Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu basın sözcüsü ayrıca, özel sektör doktorlarının kliniklere personel gönderme konusunda isteksiz davrandığı vakalar olduğunu ifade etti.

Sağlık Bakanlığı, yeni bir lockdown’u istenmeyen bir senaryo olarak nitelendirdi

Böyle bir olasılığın bulunup bulunmadığı sorusuna Sağlık Bakanı Ofis Müdürü Anastasia Anthousi, böyle bir şeye karar verilirse, geçen seferki gibi uygulanmayacağını açıkladı. Epidemiyolojik tabloyu çok kötü olarak nitelendirdi ve bunu yorgunluğa ve sıhhi önlemlerin yanlış uygulanmasına atfetti.

Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu’na konuşan Anthousi, özel doktorların pandemiyle mücadele çabalarına yardımcı olma konusundaki isteksizliğine de değindi.
Anthousi, genel sağlık sistemi içerisinde kamu ve özel sektör ayrımı olmadığını vurgulayarak, herkesin pandemiyle başa çıkma çabalarını desteklemesi gerektiğini ekledi.

Salgınla mücadele için kamu hastanelerini desteklemenin özel sektör doktorlarının görevi olduğunu söyledi. Bazı doktorlar, ilgili kararnameler uyarınca emirler verildiğinde yanıt vermekte isteksiz davrandıklarını söyledi.

Yeni koronavirüs mutasyonunun Kıbrıs’a ulaşma ihtimaline ilişkin olarak son günlerde İngiltere’den gelen yolculardan örneklerin alındığını ve test sonuçlarının beklendiğini söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..