AktüelPolitikaKıbrıs’ın güneyinde homofobik rahibe soruşturma

Kıbrıs'ın güneyinde polis, bir rahibe homofobik söylemleri sebebiyle soruşturma açtı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 5, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Guardian’ın haberine göre Kıbrıs’ın güneyinde polis, bir rahibe homofobik söylemleri sebebiyle soruşturma açtı.

Ülke başsavcısının talebi üzeine, müfettişler sözkonusu rahibin söylemlerinin nefret suçu kapsamına alınıp alınamayacağını araştıracak. Neophytos ismindeki rahibin vaazlarında “hamile kadınlar cinsel ilişkiye girerse çocuğun eşcinsel olacağı” ve “eşcinsel erkeklerin kokularından ayırt edilebileceğini” söylemişti.

Hükümet, rahibin söylemlerinin “Kıbrıslılar’ın onuruna ve eşitliğine saldırı” olduğunu açıkladı ve kınadı. LGBTIQ aktivistleri ise rahibe disiplin soruşturması açılmasını talep ediyor.

Kıbrıslı bazı aktivistler kilisenin ülkedeki etkisine dikkat çekti. Gazeteye konuşan bir aktivist, kilisenin söylemlerinin “yolunu bulmakta zorlanan gençler” üzerinde travmatik etkiler yarattığını söyledi. Başka bir aktivist ise bazı rahiplerin insanların eşcinsellikten kurtulmaları için “terapiler” düzenlediğini ve bunların gençlerin intihar etmesine sebep olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanının azınlıklar ve sosyal çeşitlilik konusundaki danışmanı Kostas Gavrielides, rahibin söylemlerinin herhangi bir bilimsel temelinin olmadığını söylerken, argümanlarının eşcinsel bireyler ve ailelerine yönelik nefreti arttırdığını dile getirdi.

Kıbrıs’ın güneyinde eşcinselliği yasadışı olmaktan en son çıkaran Avrupa Birliği (AB) üyesi. Brüksel’in de baskısıyla 1998’deki AB’ye uyum çalışmaları sırasında eşcinselliği yasadışı ilan eden kanunları iptal etti. 4 yıl önce kanunlarına nefret suçunu da dahil eden Kıbrıs Cumhuriyeti’nde henüz homofobik ya da transfobik bir söylem hakkında yasal bir işlem yapılmış değil.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık