AktüelPolitikaKıbrıs’ın güneyinde homofobik rahibe soruşturma

Kıbrıs'ın güneyinde polis, bir rahibe homofobik söylemleri sebebiyle soruşturma açtı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 5, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Guardian’ın haberine göre Kıbrıs’ın güneyinde polis, bir rahibe homofobik söylemleri sebebiyle soruşturma açtı.

Ülke başsavcısının talebi üzeine, müfettişler sözkonusu rahibin söylemlerinin nefret suçu kapsamına alınıp alınamayacağını araştıracak. Neophytos ismindeki rahibin vaazlarında “hamile kadınlar cinsel ilişkiye girerse çocuğun eşcinsel olacağı” ve “eşcinsel erkeklerin kokularından ayırt edilebileceğini” söylemişti.

Hükümet, rahibin söylemlerinin “Kıbrıslılar’ın onuruna ve eşitliğine saldırı” olduğunu açıkladı ve kınadı. LGBTIQ aktivistleri ise rahibe disiplin soruşturması açılmasını talep ediyor.

Kıbrıslı bazı aktivistler kilisenin ülkedeki etkisine dikkat çekti. Gazeteye konuşan bir aktivist, kilisenin söylemlerinin “yolunu bulmakta zorlanan gençler” üzerinde travmatik etkiler yarattığını söyledi. Başka bir aktivist ise bazı rahiplerin insanların eşcinsellikten kurtulmaları için “terapiler” düzenlediğini ve bunların gençlerin intihar etmesine sebep olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanının azınlıklar ve sosyal çeşitlilik konusundaki danışmanı Kostas Gavrielides, rahibin söylemlerinin herhangi bir bilimsel temelinin olmadığını söylerken, argümanlarının eşcinsel bireyler ve ailelerine yönelik nefreti arttırdığını dile getirdi.

Kıbrıs’ın güneyinde eşcinselliği yasadışı olmaktan en son çıkaran Avrupa Birliği (AB) üyesi. Brüksel’in de baskısıyla 1998’deki AB’ye uyum çalışmaları sırasında eşcinselliği yasadışı ilan eden kanunları iptal etti. 4 yıl önce kanunlarına nefret suçunu da dahil eden Kıbrıs Cumhuriyeti’nde henüz homofobik ya da transfobik bir söylem hakkında yasal bir işlem yapılmış değil.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft