EkolojiKıbrıs’ın Güneyinde Geri Dönüşüm Ağı Genişliyor

Baf’ın on beş köyü ve belediyesi daha “Yeşil Nokta” programı tarafından yönetilen geri dönüşüm sistemi paketine katıldı. Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) açıklamalarda bulunan Baf Toplumu Birliği Başkanı Mihalis Nikandrou, “Yeşil Nokta” verilerine göre, “Yeşil Nokta”nın hizmet verdiği yerlerde yaşayanların yarısının geri dönüşüm programına katıldığını, 2007’den 2016’ya kadar yaklaşık 400.000 ton ambalaj atığının geri dönüştürüldüğünü belirtti. Mihalis Nikandrou, ambalaj atığı geri dönüşümünün üç kategoriye ayrıldığını, bunların PMD, kâğıt ve cam olduğunu, PMD kategorisinde plastik şişeler, tabaklar...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 5, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Baf’ın on beş köyü ve belediyesi daha “Yeşil Nokta” programı tarafından yönetilen geri dönüşüm sistemi paketine katıldı.

Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) açıklamalarda bulunan Baf Toplumu Birliği Başkanı Mihalis Nikandrou, “Yeşil Nokta” verilerine göre, “Yeşil Nokta”nın hizmet verdiği yerlerde yaşayanların yarısının geri dönüşüm programına katıldığını, 2007’den 2016’ya kadar yaklaşık 400.000 ton ambalaj atığının geri dönüştürüldüğünü belirtti.

Mihalis Nikandrou, ambalaj atığı geri dönüşümünün üç kategoriye ayrıldığını, bunların PMD, kâğıt ve cam olduğunu, PMD kategorisinde plastik şişeler, tabaklar ve çantalar, metal paketleme ve Tetrapak türü içecek kutularının bulunduğunu anlattı.

Kâğıt kategorisinde de, kâğıt ve karton kutular, gazeteler, dergiler, broşürler ve ofis kâğıtları, cam kategorisinde de cam şişeler ve diğer şişe paketleme yer alıyor.

Geri dönüşüm malzemelerinin nereye gittiği sorusunu yanıtlayan Nikandrou, bunların toplandıktan sonra, biri Latça’da, diğeri Moni’de olan iki ayırma birimine gittiğini kaydetti.

Malzemelerin bu birimlerde ayrıldığını ve işlenmek üzere yurtdışına gönderildiğini ifade eden Nikandrou, Kıbrıs’ta kalan tek malzemenin kırılmış cam olduğunu, bunların da çimento ve diğer inşaat malzemeleri içerisinde ham madde olarak kullanıldığını bildirdi.

Geri dönüşüm malzemelerinin Yeşil Noktalar’a da gönderildiğini ifade eden Nikandrou, Baf, Pegia, Poli Hrisofu, Koloni ve Ayia Varvara olmak üzere Baf Bölgesi’nde beş Yeşil Nokta bulunduğunu söyledi.

Geri dönüşüm malzemelerini ve uzak bölgelerden bitki dallarını Yeşil Noktalar’a taşıyan bir nakil aracı da bulunduğunu belirten Nikandrou, Yeşil Noktalar’ın, uygun ekipman ve personelle, arazi konseyinin denetiminde bulunan özel alanlar olduğunu kaydetti.

Yeşil Noktalar’ın kabul ettiği malzemeler, kâğıt, kutu, cam, plastik, metal, tahta, bileşik paketleme, giysi, ayakkabı, aksesuar, elektrik ampulü, elektrik ve elektronik malzeme, yemeklik yağ ve sıvıyağ, pil, ağaç dalları, tıbbi malzemeler, mobilya, çeşitli atık malzeme, oyuncak ve yapı market maddelerinden oluşuyor.

Geri dönüşümün yapılması gerektiğini, böylelikle en azından arazilerdeki alanların temizlenebileceğini ifade eden Nikandru, bu yolla çevrenin ve halk sağlığının, atıklarda bulunan çeşitli kimyasallardan korunabileceğine dikkat çekti.

Baf Toplumu Birliği Başkanı Mihalis Nikandru, ham maddelerin atıklardan çıkarıldığını, böylelikle ekonominin güçlendirildiğini, gelecek nesillerin daha temiz ve daha sağlıklı bir çevrede yaşayabileceklerini kaydetti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık