AktüelEkonomi PolitikPolitikaKıbrıs’ın Güneyinde Diyalog Sonuç Vermiyor, Eğitimde Grev Kapıda

Kıbrıs’ın güneyinde hükümet ile eğitimciler arasındaki fikir ayrılığı gittikçe büyürken, dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda çıkmazın aşılması için ortaya konulan önerinin reddedilmesinin ardından, tüm veriler greve gidilmesinin kaçınılmaz olduğunu gösteriyor. Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu’nda yer alan habere göre önerinin reddedilmesinin ardından POED Genel Sekreteri Haris Haralambus, facebook’ta yayınladığı mesajında, bu acımasız, kibirli ve olumsuz red yanıtının sert bir cevabı olacağını vurguladı. Haralambus mesajında sert bir dille, aldıkları yanıtın yanlışlar, ironi ve dolaylı tehdit içerdiğini ve bu yanıta...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 12, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın güneyinde hükümet ile eğitimciler arasındaki fikir ayrılığı gittikçe büyürken, dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda çıkmazın aşılması için ortaya konulan önerinin reddedilmesinin ardından, tüm veriler greve gidilmesinin kaçınılmaz olduğunu gösteriyor.

Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu’nda yer alan habere göre önerinin reddedilmesinin ardından POED Genel Sekreteri Haris Haralambus, facebook’ta yayınladığı mesajında, bu acımasız, kibirli ve olumsuz red yanıtının sert bir cevabı olacağını vurguladı. Haralambus mesajında sert bir dille, aldıkları yanıtın yanlışlar, ironi ve dolaylı tehdit içerdiğini ve bu yanıta benzer bir cevap verileceğini belirtti. Sendikaların yönetim kurullarının, planlı ve koordinasyonlu bir şekilde hep birlikte karar vereceği grevle cevap vereceğini sözlerine ekledi.

POED Başkanı Filyos Filaktu ise yine facebook’ta yayınladığı mesajında, hükümetin olumsuz yanıtına değinerek, mektuptaki ‘Bu nedenle teklifiniz, üzerinde anlaşılmış olan noktaların ihlali olarak kabul edilir ve reddedilir’ cümlesine aynen yer verdi. Filaktu, hükümetin eğitim ve devlet okullarının halkın dikkatini başka yöne çekmeye yönelik iletişimsel politika ve propaganda olarak kullanıldığını vurguladı. eğitim örgütlerinin birlik içinde sürekli mücadeleye devam ettiğini sözlerine ekledi.

OELMEK, POED ve OLTEK’in kollektif örgütleri, bugün önceden planlanmış görüşmelerde biraraya gelerek, önlerinde bulunan verileri değerlendirecek ve atacakları adımları belirleyecek.

HÜKÜMET SÖZCÜSÜNDEN AÇIKLAMA

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, eğitim örgütlerinin önerisinin reddedilmesine değinerek, örgütlerinin önerisinin aslında 6 Eylül’de uzun saatler süren istişarelerin ardından üzerinde karar verilen noktalarla zıt düştüğünü ve bu sebeple kabul edilemeyeceğini belirtti.

Hükümetin yasalar temelinde eğitim hakkını ve kamu çıkarını korumak zorunda olduğunu söyleyerek, eğitim örgütlerine eğitimde kalite ve eğitim çalışmalarının değerlendirilmesiyle ilgili diyaloğun başlaması için 6 Eylül’deki anlaşmaya uymaları yönünde çağrı yaptı. Hükümet Sözcüsü, eğitimcilerin greve gitmesi durumunda hükümetin de buna göre hareket edeceğini açıkladı. Herkese mantıklı olması için çağrı yaparak, eğitimcilerin sendikal örgütlerinin kararlarına saygı duyulduğunu ancak 120 bin öğrencinin rehin alınacağını ifade etti. Prodromu, eğitim örgütlerini, hükümetle anlaşılanları 3.ü kez fesetmekle suçladı. Eğitim örgütlerinin tezlerinin, talep ettikleri herşeye şimdiden sahip olmak ve Temmuz’daki hükümet kararının geri alınması olduğunu belirterek, bu durumun, gelecekte herhangi bir kararı kendileri alma gücünü vereceğini ileri sürdü.

Hükümet Sözcüsü, hükümetin eğitimcilerden aldığı karşı önerinin uzlaşı önerisi değil, net bir şekilde politik tez olduğunu söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık