AktüelİnsanKıbrıs’ın Güneyinde Beş Kadından Biri Fiziksel Veya Cinsel Şiddete Maruz Kalıyor

Kıbrıs’ın güneyinde “Cinsel Şiddet’e karşı 16 Gün Aktivist Hareketi” kampanyasının başlaması nedeniyle düzenlenen basın toplantısında verilen bilgilere göre, Kıbrıs’ta 15 yaş üstü kadınların %22’si cinsel veya fiziksel şiddete maruz kaldıkları görüldü. Kampanya geçtiğimiz günden başlayarak 16 gün boyunca, 10 Aralık 2016 tarihine kadar devam edecek. Basın konferansında konuşan Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı İonas Nikolau kadınlara karşı şiddettin ortadan kaldırılması amacıyla bakanlığının Ailede Şiddettin Engellenmesi ve Ele Alınması Derneği ile yapılan işbirliği faaliyetlerini ana hatlarıyla...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 27, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın güneyinde “Cinsel Şiddet’e karşı 16 Gün Aktivist Hareketi” kampanyasının başlaması nedeniyle düzenlenen basın toplantısında verilen bilgilere göre, Kıbrıs’ta 15 yaş üstü kadınların %22’si cinsel veya fiziksel şiddete maruz kaldıkları görüldü. Kampanya geçtiğimiz günden başlayarak 16 gün boyunca, 10 Aralık 2016 tarihine kadar devam edecek.

Basın konferansında konuşan Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı İonas Nikolau kadınlara karşı şiddettin ortadan kaldırılması amacıyla bakanlığının Ailede Şiddettin Engellenmesi ve Ele Alınması Derneği ile yapılan işbirliği faaliyetlerini ana hatlarıyla izah etti.

Kıbrıs’ta kadınlara yönelik şiddetle ilgili Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı’nın 2014 yılında yürüttüğü araştırmanın sonuçlarını da açıklayan Bakan, bu araştırmaya göre Kıbrıs’ta her beş kadından birinin fiziksel ve ya cinsel şiddete maruz kaldığını gösterdiğini söyledi. Nikolau, kadınların %39’unun da partnerlerinden psikolojik şiddet gördüğünü açıkladı.

Bakan, Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Mücadelesi Danışma Komitesi tarafından ada sathında yapılan son bir araştırmanın sonuçlarına göre şiddete maruz kalan kadınların %60’ının bunu ilgili mercilere şikâyet etmediklerini belirtti.

Kadınlara yönelik şiddetin her türü hakkında ilgili mercilere yapılan şikâyetlerde artış olduğunu belirten Nikolau, bunu devletin ve sivil toplum örgütlerinin aldıkları önlemlerin sonuç vermekte olduğunun işareti olarak değerlendirdi.

Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı İonas Nikolau, şimdi Kıbrıs’ta kadınların daha iyi bilgilendiklerini ve sorunlarına son verecek bir merciye ulaşma olanakları olduğunu anladıklarını söyledi.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık