AktüelkoronavirusKıbrıs’ın güneyinde aşılama programına daha sıkı yaş kriteri getiriliyor

İlk aşamada, aşılama portalından henüz aşı yaptırmamış 90 yaş üstü kişilerin randevu alabilecek.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 19, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, bugünden itibaren 80 yaş üstü kişilerin aşılanması için randevu alınması sürecine daha sıkı bir yaş kriteri getiriyor.

Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu’nun haberine göre talebe kıyasla Kıbrıs’a ulaşan az sayıdaki aşı miktarı nedeniyle ve mevcut olan aşıların daha doğru kullanılması çabasıyla böyle bir kriterin getirilmesine karar verildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, aşıların doğru ve adil dağılımı ve vatandaşların aşılara eşit bir şekilde erişmesi için çaba harcandığı belirtildi. Sağlık Bakanlığı, 80 yaş ve üzeri kişilerin 2 yıllık kategorilere bölüneceğini açıkladı.

Bu önlem yeni randevuların açılacağı bir sonraki seferde uygulamaya girecek. İlk aşamada, aşılama portalından henüz aşı yaptırmamış 90 yaş üstü kişilerin randevu alabileceği ve bu kategorinin tamamlanmasının ardından portalın 88 ile 89 yaşındaki kişiler için erişime açık olacağı kaydedildi. Daha sonra 86 ve 87 yaşındaki kişilerle devam edilecek.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık