AktüelkoronavirusKıbrıs’ın güneyinde açık alanlarda ikiden fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklandı

Evlerde daimi olarak ikamet edenlerin haricinde kişilerin bulunması, açık kamusal alanlarda ikiden fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklandı. Kamu iş yerlerinde uzaktan çalışmaya geçildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 29, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs’ın güneyinde Covid-19 pandemisiyle ilgili kötü epidemiyolojik tablo ve artan vaka sayısı dolayısıyla, bugün akşam 18.00’den 10 Ocak 2021 tarihine kadar geçerli olmak üzere, evlerde daimi olarak ikamet edenlerin haricinde kişilerin bulunması, açık kamusal alanlarda ikiden fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklandı. Kamu iş yerlerinde uzaktan çalışmaya geçildi.

TAK’ın haberine göre bugün yapılan açıklamada, ebeveynlerinin fiziksel olarak iş yerlerinde bulunması gereken zaman dilimleri içerisinde çocukların ve engelli kişilerin bakımı, aynı zamanda kendi kendine bakamayan kişilere yardımcı olunması gibi durumlar haricinde, evlerde yalnızca daimi olarak ikamet eden kişilerin bulunmasına karar verildiği duyuruldu.

Yılbaşı için en fazla 10 kişi ve iki aileye izin verilecek

Yeni kararlarda, sadece yeni yıl nedeniyle 31 Aralık Perşembe günü geçerli olacak şekilde, evlerde daimi ikamet edenlerin haricinde çocuklar dâhil olmak üzere sayıları 10 kişiyi geçmeyecek şekilde ve yalnızca iki aileden olmak üzere başka kişilerin bulunmasına izin verildiği de ifade edildi.

Açık alanlarda ikiden fazla kişi bir araya gelemeyecek

Açık kamusal ve özel alanlardaki yasaklamaların geçerli olmaya devam edeceği de belirtilirken, parklar, meydanlar, barajlar, piknik alanları, plajlar, kaldırımlar ve marinalar gibi kamu ve özel toplanma alanlarında, yanlarında küçük çocukları olan aileler hariç, ikiden fazla kişinin bir araya gelmesinin yasaklandığı anımsatıldı.

Diğer yasaklar

Kıbrıs’ın güneyinde toplu ve diğer etkinliklerin; toplantılar, gösteriler, resmigeçit törenleri, konserler, festivaller dâhil kutlamalar, Noel pazarları aynı zamanda kamu veya özel alandaki benzer etkinliklerin yasaklandığı da belirtildi.

İlgili kararnamelere uyulmasının denetleme yetkisinin poliste olduğu belirtilen haberde, çalışma alanlarıyla ilgili bazı kararlar alındığı da ifade edildi.

Uzaktan çalışma

Virüsün iş yerlerinde bulaşma olasılığının azaltılması için, yarından 10 Ocak 2021 tarihine kadar, kamu iş yerlerinin, acil durumlarda vatandaşlara hizmet edilebilmesi aynı zamanda acil konuların ele alınması için minimum sayıda personelle çalışacağı belirtilerek, iş yerlerine gitmeyecek personelin ise uzaktan çalışmak için evlerinde kalacağını kaydetti.

Mümkün olan durumlarda, personeline uzaktan çalışma kolaylığı sağlaması için, özel sektöre yönelik tavsiyelerde bulunulduğu da ifade edildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık