AktüelkoronavirusKıbrıs’ın güneyinde 573 yeni vaka

Perşembe günü açıklanması beklenen koronavirüsün daha fazla yayılmasını engellemek için alınacak yeni kısıtlayıcı önlemlerin açıklanması Cuma’ya kaldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 6, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın güneyinde son 24 saatte koronavirüs nedeniyle 4 kişi daha hayatını kaybetti.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 138’e ulaştığı kaydedilirken, son 24 saatte gerçekleştirilen toplam 10 bin 201 test sonucunda ise 573 yeni Covid-19 vakası tespit edildiği bildirildi.

Kıbrıs’ın güneyinde toplam vaka sayısı 25 bin 781’e ulaşırken, 187 kişinin ise tedavi gördüğü ve 49’unun durumunun ciddi olduğu da kaydedildi.

Yeni kısıtlayıcı önlemler Cuma günü açıklanacak

Perşembe günü açıklanması beklenen Koronavirüsün daha fazla yayılmasını engellemek için alınacak yeni kısıtlayıcı önlemlerin açıklanması Cuma’ya kaldı.

Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios, yaptığı yazılı açıklamada, yeni tedbirlerin ve Maliye Bakanı ile Çalışma Bakanı’nın önerilerinin, Bakanlar Kurulu’nun toplantısının ardından açıklanacağını belirtti. Kusios, dün pandemiyle ilgili gerçekleştirilen bakanlar arası toplantıda, bilimsel danışma ekibinin görüşleri değerlendirildi ve epidemiyoloji uzmanlarının oybirliğiyle ifade ettiği görüşleri ışığında, koronavirüsün yayılmasının engellenmesi hedefiyle daha fazla tedbirlerin alınması gerektiği tespit edildi.

Açıklamada, Sağlık Bakanı’nın yeni tedbirlerin ayrıntılı bir şekilde incelenmesini üstlendiği ve Maliye Bakanı ile Çalışma Bakanı’nın, önerilen tedbirlerin ekonomik sonuçlarını ve sonuçlardan etkilenecek çalışanların ve işletmelerin desteklenmesi ihtiyacını incelemeyi ve değerlendirmeyi üstlendiği belirtildi. Bu sebepten dolayı, yetkili bakanlara inceleme ve değerlendirmelerini tamamlamaları için yeterli sürenin verilmesi amacıyla, Bakanlar Kurulu’nun yarın yapılması planlanan toplantısının Cuma gününe ertelendiği ifade edildi.

Hükümet yeni tedbirlerle ilgili iki senaryo inceliyor

Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu’na ulaşan bilgilere göre, hükümet yeni tedbirlerle ilgili iki senaryo inceliyor.

İlk senaryonun, mevcut önlemlerin daha sıkı hale getirilmesi ve gevşek bir lockdown uygulanmasını öngördüğü belirtildi. Bugün geçerli olan tedbir gibi, ev ziyaretlerinin kısıtlanmasını, kamuda tüm devlet dairelerinde evden çalışmanın uygulanmasını ve kuaförler, berberler ve güzellik salonları gibi bazı işletmelerin kapatılmasını kapsıyor. İkinci senaryo, genel bir kapanmanın uygulanmasını, perakende ticaretin kapatılmasını ve sadece temel hizmetlerin faaliyette kalmasını öngörüyor. Okullarla ilgili olarak, uzmanlar uzaktan eğitimin devam edilmesini öneriyor.

İki senaryo da, bakanların ve devlet sağlık hizmetleri örgütüne bağlı yetkililerin de katılımıyla, bilimsel danışma ekibiyle gerçekleştirilen toplantıda Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e sunuldu. Cumhurbaşkanı, dün akşam önerilerin değerlendirilmesi için bakanlar arası komite ile görüşme gerçekleştirdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık