AktüelMüzakerelerKıbrıs’ın Gözü İsviçre’de: Mont Pelerin Zirvesi Başladı

Kıbrıs sorununa çözüm bulma müzakereleri çerçevesinde İsviçre’deki Mont Pelerin zirvesi başladı. Müzakerelerin taşındığı İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında, Liderler Mustafa Akıncı, Nikos Anastasiadis ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon biraraya geldi. Cuma gününe kadar müzakerelere ev sahipliği yapacak ve müzakereler için ziyaretçilere kapatılan Le Mirador Oteli’nde yer alan görüşme, Kıbrıs saatiyle 11.00’de başladı. İsviçre’deki müzakereleri başlatacak zirve için Mont Pelerin’e giden Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban, liderlerle yaptığı kısa görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyerek müzakerelerin açılışını yaptı. Εναρκτήριες...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 7, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs sorununa çözüm bulma müzakereleri çerçevesinde İsviçre’deki Mont Pelerin zirvesi başladı.

Müzakerelerin taşındığı İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında, Liderler Mustafa Akıncı, Nikos Anastasiadis ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon biraraya geldi.

mont1

Cuma gününe kadar müzakerelere ev sahipliği yapacak ve müzakereler için ziyaretçilere kapatılan Le Mirador Oteli’nde yer alan görüşme, Kıbrıs saatiyle 11.00’de başladı.

ban_mont
mont3

İsviçre’deki müzakereleri başlatacak zirve için Mont Pelerin’e giden Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban, liderlerle yaptığı kısa görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyerek müzakerelerin açılışını yaptı.

BAN 

Ban Ki Moon, liderleri “cesaret ve liderliklerinden” dolayı kutlayarak Kıbrıs’ın geleceğinin Kıbrıslılar tarafından belirleneceğinin altını çizdi. Ban konuşmasında garantör ülkeler ve uluslar arası topluma liderleri destekleme çağrısında bulundu.

Ban Ki Moon, İsviçre’de bir haftalık yoğun müzakerelerin açılışı için bulunduğunu, liderlerin  tüm konulara birbiriyle bağlantılı şekilde odaklanacaklarını söyledi. Ban, İsviçre Hükümeti’ne görüşmelere ev sahipliği yaptığı için teşekkür de etti.

mont2

Ban açıklamasında 2016 yılı içinde Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için liderlerin elinden geleni yapacaklarına olan inancını belirtti. Ban ayrıca son 18 ayda önemli ilerlemeler kaydedildiğinide vurguladı.

Kritik bir dönemeçte olunduğunu ifade eden Ban, momentumun korunması ve  değerlendirilmesi konusunda liderleri cesaretlendirdiğini belirtti.

mont4

mont5

Görüşmelerde, müzakerelerdeki, Mülkiyet, Ekonomi, AB İle İlişkiler, Yönetim ve Güç Paylaşımı, Toprak ve Güvenlik/Garantiler başlıklarının birbiri ile bağlantılı olarak görüşülmesi bekleniyor.

İşte Ban Ki Moon’un konuşmasının tam metni:

sg-remarks-to-the-press-mon-pelerin-071116-page-001

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık