AktüelEkolojiKıbrıs’ın fok nüfusu 19’a çıktı

Kıbrıs Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl üç yeni Akdeniz fokunun (monachus monachus) doğduğunu ve Kıbrıs'ın fok nüfusunun 19'a çıktığını açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 31, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl üç yeni Akdeniz fokunun (monachus monachus) doğduğunu ve Kıbrıs’ın fok nüfusunun 19’a çıktığını açıkladı.

Bakanlık doğumun son on yıllar boyunca gerçekleşen ilk doğum olması nedeniyle oldukça önemli bir olay olduğunu açıkladı.

Limasol ve Baf’ın Akamas bölgesinde yeni doğan üç fokun isimleri İris, Nafsika ve Triton olarak belirlendi. 

Tarım Bakanı Kostas Kadis, Kıbrıs’taki Akdeniz foklarının sayısının oldukça az olduğunu belirterek, nüfuslarını korumak ve büyütmek için gerekli tüm önlemlerin alınması gerektiğine işaret etti.

Kadis “Dünyada sayısı sadece 60 kalan, tehdit altındaki bir türe ait üç yeni bebek Kıbrıs için umut verici ve heyecan verici bir olay” dedi.

Bakanlığa göre, bebek foklar hayatlarının ilk birkaç ayını deniz mağaralarında geçirecekler, ancak giderek daha maceracı hale gelecekler. Kısa süre sonra annelerinin koruması altında dışarıya çıkıp yemek yemeye başlayacaklar.

Üç ila dört ay arasında olgunlaşan foklar annelerinden bağımsız bir şekilde avlanmaya çıkmaktadır.

1960’lardan bu yana türleri gittikçe daha nadir hale gelen fokların adada ürediklerine dair bir kanıt yoktu. Ancak Bakanlığa göre, 2011’den beri fok nüfusu yavaş ama istikrarlı bir iyileşme gösteriyor.

Cyprus Mail,  Kıbrıs Natura 2000 programını sürekli ihlal ettiği için yavru fokların geleceğini belirsiz olarak niteleyerek hükümetin yaşanan ihlallerden dolayı AB’den uyarı aldığını hatırlattı.

AB, Kıbrıs’a yaptığı uyarıda,  Kıbrıs’ın AB’ye katılımın bu yana NATURA 2000 programına yönelik plan ve projeler konusunda genel ve kalıcı bir şekilde başarısız olduğunu belirtmişti.

Akdeniz fokları 1971’den beridir Balıkçılık Yasası ile korunmaktadır. Aynı zamanda Kıbrıs’ın da onayladığı Barselona Sözleşmesi ile de korunmaktadır.

Akdeniz Foku, Avrupa Habitatları Direktifi’nde öncelikli bir tür olarak kabul edilir ve korunması için özel koruma alanlarının belirlenmesi gerekir.

Akdeniz foku bulunması durumunda, Kıbrıs Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı halkı (00357) 22-807841 veya 22-805532 numaralı telefonlara ihbarda bulunmaya çağırdı.

Kaynak: Cyprus Mail

Çeviri: Gazedda

Σύντομο φιλμ με τις φώκιες που γεννήθηκαν στην Κύπρο κατά την αναπαραγωγική περίοδο 2019-2020

Το Υπουργείο Γεωργίας Αγροτικής Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος (ΥΓΑΑΠ) με ιδιαίτερη χαρά και ικανοποίηση ανακοινώνει ότι κατά την αναπαραγωγική περίοδο 2019-2020 του είδους Monachus monachus (Μεσογειακή Φώκια), έχουν καταγραφεί τρεις γεννήσεις του σπάνιου αυτού είδους στο νησί μας, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά εδώ και αρκετές δεκαετίες.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık