AktüelGazeddavideoKıbrıs’ı halen ‘nefret ve korku yönetiyor’! | Video

Kıbrıs’ta 14 Ağustos 1974’te başlayan Türkiye’nin ikinci askeri harekatının 46. yıldönümünde, 22 Ağustos 1974’te İngiliz Thames TV’de yayınlanan, Kıbrıs’tan bildiren muhabir Jonathan Dimbleby’nin hazırladığı Kıbrıs’ta yaşananlara dair program Türkçe’ye çevrildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 14, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çeviri: Nuri Sılay / GazeddaKıbrıs

Kıbrıs’ta 14 Ağustos 1974’te başlayan Türkiye’nin ikinci askeri harekatının 47. yıldönümünde, 22 Ağustos 1974’te İngiliz Thames TV’de yayınlanan, Kıbrıs’tan bildiren muhabir Jonathan Dimbleby’nin hazırladığı Kıbrıs’ta yaşananlara dair program Türkçe’ye çevrildi.

Program boyunca Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum yurttaşlarımızın yaşadıklarını ve değerlendirmelerini, dönemin Cumhurbaşkanı Vekili Glafkos Klerides’in o günlerde neler söylediğini, savaş anından ve sonrasından görüntüleri bulacaksınız.

Gazeddakıbrıs olarak Kıbrıs’ta barışa ve geçmişle yüzleşmeye olan inancımızdan, tarihimizin en acımasız dönemlerinden birini anlatan bu programı o günlerin 47. yıldönümünde Türkçe olarak da okuyucularımıza sunmak istedik.

Gazeteci Jonathan Dimbleby’in programın son bölümündeki yorumunda yaptığı çarpıcı tespit, maalesef 47 yıl sonra bugün halen geçerliliğini korumaktadır:

“…Kıbrıs’ı artık nefret ve korku yönetiyor.

Ada kalıcı bir bölünme üzerinden sonu olmayan bir savaş ile yüzleşiyor.

Rumlar ve Türkler birbirlerine sadece bir şekilde benziyor:

İkisi de artık göçmen ulusuna ait.”

Bilgi Notu: Video’nun altyazılı halini bu linkten YouTube’a giderek izleyebilirsiniz. Altyazı için videonun ayarlar bölümünden altyazı seçeneğinin açık olması gerekiyor. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık