AktüelKültürYaşamKıbrıs yapımı Smuggling Hendrix gösterime giriyor

SMUGGLING HENDRIX (HENDRIX’İ KAÇIRMAK):  Marios Piperides’in uzun metrajlı, ödüllü filmi nihayet Kıbrıs sinemalarında! Smuggling Hendrix, 9 Mayıs’tan itibaren tüm  K-Cineplex ve Rio Sinemalarında  bir hafta boyunca izlenilebilecek.  Film aynı zamanda 11 Mayıs ve 21 Mayıs tarihleri arasında Lefkoşa’daki Pantheon Salonu’nda İngilizce altyazılı olarak gösterilecek.  Kıbrıs’ın kuzeyindeki gösterimler ilerki bir tarihte duyurulacak. Politik komedi türündeki film, “karmaşık ve absürt bir siyasi durumun kendine özgü, mizahi keşifle yalın,  kişisel ve çekici bir şekilde anlatımı” sayesinde 2018’de New...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 15, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

SMUGGLING HENDRIX (HENDRIX’İ KAÇIRMAK):  Marios Piperides’in uzun metrajlı, ödüllü filmi nihayet Kıbrıs sinemalarında!

Smuggling Hendrix, 9 Mayıs’tan itibaren tüm  K-Cineplex ve Rio Sinemalarında  bir hafta boyunca izlenilebilecek.  Film aynı zamanda 11 Mayıs ve 21 Mayıs tarihleri arasında Lefkoşa’daki Pantheon Salonu’nda İngilizce altyazılı olarak gösterilecek.  Kıbrıs’ın kuzeyindeki gösterimler ilerki bir tarihte duyurulacak.

Politik komedi türündeki film, “karmaşık ve absürt bir siyasi durumun kendine özgü, mizahi keşifle yalın,  kişisel ve çekici bir şekilde anlatımı” sayesinde 2018’de New York’ta düzenlenen Tribeca Film Festivali’nde en önemli juri ödülü olan En İyi Uluslararası Film Ödülü’nü alarak çok iyi bir başlangıç yaptı.  

Smuggling Hendrix, ekonomik olarak daha verimli topraklara gitmek için Kıbrıs’tan ayrılmaya hazırlanan 43 yaşındaki silik müzisyen Yiannis’i(Adam Bousdoukos) takip ediyor. Yiannis’in planları, çok sevdiği köpeği Jimi’nin “Kıbrıslı-Rum Güney” ile “Kıbrıslı-Türk Kuzey”i ayırlan BM ara bölgesinden geçerek kaçmasıyla altüst olur. Jimi’yi geri almak, iki “taraf” arası hayvan değişimi yasak olduğundan  basit bir iş olmaktan çıkar. Köpeğini eve geri getirmek için çabasında Yiannis, Türk yerleşik Hasan (Fatih Al) ve Kıbrıslı Türk iş bitirici/kaçakçı Tuberk (Özgür Karadeniz)’in de aralarında bulunduğu bir grup renkli karakterden medet ummak zorundadır.  İlk teşebbüsleri berbat bir şekilde başarızlıkla sonuçlanınca, Yiannis’in, gönülsüz bir şekilde bu toplama üçlünün misyonuna katılan eski kızarkadaşı Kika’yı (Vicky Papadopoulou) yardıma çağırmaktan başka çaresi kalmaz. Smuggling Hendrix, köpeğini kaybeden bir adamın basit hikâyesi ile kendimizle öteki arasında yarattığımız gerçek ve hayali çitlerin, bilinmeyene rağmen tanıdıklığın farkına vardığımızda nasıl kırılabileceğini irdeliyor.

SMUGGLING HENDRIX by Marios Piperides (Official International Trailer)

Yiannis, a fading musician, is planning to leave crisis-ridden Cyprus for a better life abroad. His plans are put on hold when his dog Jimi runs away and crosses the UN buffer zone that divides the “Greek” from the “Turkish” side of the island.

 

Smuggling Hendrix, Variety ve Screen International gibi film endüstrisinin en iyi dergilerinde mükemmel eleştiriler yanında, Fransa ve İtalya’da seyirci ödülleri alarak, izleyicinin favorisi olduğunu kanıtlamıştır.  Kanada’daki Quebec Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü  alan yapım Selanik Uluslarası Film Festivali’nde ve dünyanın en prestijli festivallerinden olan Palm Springs Uluslararası Film Festivali’nde özel mansiyon ödülleri aldı.  Smuggling Hendrix, bu seneki Kıbrıs Film Günleri’nde de üç ödül kazandı: En İyi Kıbrıslı Film, Öğrenci Jürisi Ödülü ve Seyirci Ödülü. Yakın zamanda da Yunan Film Akademi Ödülleri’nden (Yunan Oskarları) En İyi Senaryo Ödülü’nü alan film,   beş kategoride ödüle aday gösterilmişti: En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Çıkış Yapan Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu (Adam Bousdoukos)  ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Fatih Al).

Bugüne kadar Smuggling Hendrix, Avrupa, Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Asya’da 40’ın üzerinde festivale katıldı.  Şu anda HBO Doğu Avrupa ve ABD ve Kanada’da Amazon Prime’da izlenebilen filmi beyaz perdede ilk gösteren ülke Macaristan’dı. Macaristan’ın ardından İtalya’da geçen hafta “Torna a Casa Jimi!” adıyla gösterime giren film yaz aylarında Yunanistan ve Eylül’de de Almanya’da izleyiciyle buluşacak. Smuggling Hendrix’in ilerde Fransa, Avusturya, İsrail, Lübnan ve Çin’de de vizyona girmesi bekleniyor.

Uluslararası eleştiriler:

“Karmaşık bir siyasi durumun absürtlüğünü ve trajedisini yansıtan keyifli, eğlenceli ve zeki bir komedi”- Variety

“Absürt, Komik ve Zarif”  – Rolling Stone Dergisi

“Hazır Cevap bir Komedi” – Tribeca Film Festivali

“Tasasız bir Sihirbaz” – Screen International

Smuggling Hendrix Trailer (2019)

IN CINEMAS MAY 9 Yiannis, a fading musician, is planning to leave crisis-ridden Cyprus for a better life abroad. His plans are put on hold when his dog Jimi runs away and crosses the UN buffer zone that divides the “Greek” from the “Turkish” side of the island.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..