AktüelEkonomi Politik“Kıbrıs, Türkiye için vazgeçilmez bir kaledir”

Tatar, doğalgaz konusuyla ile ilgili DHA'ya açıklamalar yaptı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 28, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

kktc Başbakanı Ersin Tatar, Türkiye’nin Kıbrıs üzerinden kuşatılmaya çalışıldığını savunarak, “Kıbrıs, Türkiye için vazgeçilmez bir kaledir” dedi.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yaptığı uluslararası anlaşmalardan bahseden Tatar, güney Kıbrıs’ın, başta ABD olmak üzere İsrail, Fransa ve İngiltere’ye sağladığı askeri imkânlara işaret etti.

Doğalgaz konusuyla ile ilgili DHA’ya açıklamalar yapan Tatar, “Kıbrıslı Türklerin güvenliği ve Türkiye’nin güvenliği için Kıbrıs çok önemli bir Ada” dedi.

Tatar şöyle devam etti;

“Bizler burada üst karakol bekçileriyiz. Türkiye’miz ne kadar güçlü ve güvenlik içerisinde olursa, bizler de rahat ederiz. Rumlar, üniter bir devlet istiyor. Kıbrıslı Türkler azınlık olsun istiyor. Bunun için yabancı devletlerle askeri işbirliklerini güçlendirmeye çalışıyor. ABD gibi devletleri arkasına almaya çalışan Rumlar, Türkiye’yi Kıbrıs üzerinden köşeye sıkıştırmak istiyor. Bütün amaç Türkiye’yi Kıbrıs’tan çıkarmak, Akdeniz’e açılmasını engellemek. Buna asla müsade etmeyeceğiz. Türkiyemiz ile işbirliği içerisinde gereken adımları bizler de atacağız. Kıbrıs’ta bir devlet var. Bizler bu Ada’ya 1571’de geldik. Mücadele o dönemden beridir devam ediyor. Kıbrıs’ta iki devlet vardır. Kıbrıs’ta artık iki devletli çözümün yolu açılmalıdır. Bu AB içerisinde de olabilir başka şekilde de. Karşımızda Türkleri azınlık isteyen Rumlara teslim olmayacağız.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık