AktüelMedya OdasıKıbrıs Sosyal Psikologlar Derneği’nden Sevgül Uludağ’ın Nobel adaylığına destek

Kıbrıs Sosyal Psikologlar Örgütü, Sevgül Uludağ’ın Nobel Barış Ödülü’ne adaylığına koşulsuz destek açıkladı. Eşbaşkanlar Dr Huseyin Çakal ve Dr. Irini Kadianaki imzalı açıklama şöyle: Kıbrıs Sosyal Psikologlar Örgütü, araştırmacı gazeteci Sevgül Uludağ’ın Nobel Barış Ödülü’ne adaylığını koşulsuz desteklemektedir. Dernek çatısı altında ve gerçekleştirdiğimizaraştırma projeleri aracılığıyla, özellikle de göçmenlik ve bölünmüş toplumlar çerçevesinde değişim, iletişim ve kişiler arası temasların altında yatan sosyo-psikolojik süreçleri anlamaya çalışmaktayız.  Bunun nihai amacı, sosyal adalet ve barışa yardımcı olacak süreçleri tanımlamak ve...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 18, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Sosyal Psikologlar Örgütü, Sevgül Uludağ’ın Nobel Barış Ödülü’ne adaylığına koşulsuz destek açıkladı.

Eşbaşkanlar Dr Huseyin Çakal ve Dr. Irini Kadianaki imzalı açıklama şöyle:

Kıbrıs Sosyal Psikologlar Örgütü, araştırmacı gazeteci Sevgül Uludağ’ın Nobel Barış Ödülü’ne adaylığını koşulsuz desteklemektedir. Dernek çatısı altında ve gerçekleştirdiğimizaraştırma projeleri aracılığıyla, özellikle de göçmenlik ve bölünmüş toplumlar çerçevesinde değişim, iletişim ve kişiler arası temasların altında yatan sosyo-psikolojik süreçleri anlamaya çalışmaktayız.  Bunun nihai amacı, sosyal adalet ve barışa yardımcı olacak süreçleri tanımlamak ve bilimsel geçerliliklerini ortaya koymaktır.

Bilimin etkili olabilmesi için pratikle buluşması gerekir. O nedenle, bilim insanları, uygulama alanında çalışanların, sosyal değişim yaratmak amacıyla gerçek deneyimlerle ve daha iyi bir gelecek için kişisel vizyonla ortaya koyduklarıönemli çabalarını tanımak zorundadır.

Böylesi insanların tutkulu değişim çabaları olmasaydı, insanlık tarihi boyunca bilim, tek başına yetersiz kalacaktı.

Sevgül Uludağ’ın adaylığını destekliyoruz ve barış ve eşitlik ilkelerine yönelik olarak Kıbrıs’ta yürütmüş olduğu gönüllü, insancıl ve tabandaki çalışmalarının değerini tanıyoruz – onun araştırmacı bir gazeteci olarak gerçeğe bağlılığının ve korkusuzca bunları yazmasının değerini de tanıyoruz.

Sevgül Uludağ tüm bunları kendi can güvenliği ve iyiliğine yönelik tehditlere rağmen gerçekleştirmiştir.

Sevgül Uludağ’ın adaylığı, tüm Kıbrıslılar için bir onurdur. Sevgül, etnik kökenlerine bakmaksızın tüm Kıbrıslılar adına yorulmaksızın çalışmış ve bunu gerçeği ortaya çıkarmak, Kıbrıs’ta çatışma ve savaş dönemlerinde sevdiklerini kaybedenlerin yaşadıkları trajediyi ortaya koymak için yapmıştır. Bu insanların pek çoğu hala “kayıp”tır ve Kıbrıslırum aileleri 40 seneden fazladır, Kıbrıslıtürk aileleri de 50 seneden fazladır onların geri dönmesini beklemektedir.

Sevgül’ün Kıbrıs’taki “kayıp” şahısların akibetini ortaya çıkarmak üzere ortaya koyduğu ve koymaya devam ettiği çok büyük çabalar sonucunda pek çok “kayıp” şahıstan geride kalanlar bulunarak kimliklendirilmiştir. Sevgül, uzun süreli çatışma ve kuşku koşullarında, güvene dayalı ilişkiler kurmayı başarmış ve böylece her iki taraftan da insanlar ona “kayıplar”ın olası gömü yerleri hakkında konuşacak kadar kendilerini rahat ve güvende hissetmekte, Sevgül’ün gizliliklerini koruyacağını bilmektedirler.

Sevgül Uludağ anlayış, empati ve sevgiyle her iki taraftan “kayıp” yakınlarını kucaklamayı başarmış, onların “kayıp”larını bulmaya yardım edip kendi seçecekleri şekillerde onları defnetmelerine yardımcı olarak onlara teselli olmuştur.

Sevgül, aynı acıyı paylaşan adanın her iki tarafından insanları bir araya getirmiş, daha önce birbirine düşman addedilen bu insanların birbirlerinin acısını görüp tanıyarak birlikte ileriye doğru adım atmalarını sağlamıştır. Bu da Sevgül’ün kendine rehber edindiği Kıbrıslılar’a ve insanlığa olan sınırsız merhametini  ve bağlılığını göstermektedir…

Sevgül’ün yaptığı işi ve vizyonunu destekliyoruz. Kıbrıs toplumunda Sevgül gibi bir “rol model” olmasından gurur duyuyoruz – onun rehberi adalet ve eşitlik prensipleridir ve aktif olarak toplumsal değişim için çaba gösterip bunu gerçekleştirmektedir.

Sevgül Uludağ’a Nobel Barış Ödülü’nün verilmesi, yalnızca onun çabalarına yönelik bir ödül olmayacak, aynı zamanda adada barış, işbirliği ve yeniden birleşme yönünde çok güçlü bir mesaj verecektir.

Dr Hussein Cakal, Co-president (Eşbaşkan/Συνπρόεδρος)

Dr. Irini Kadianaki, Co-president (Eşbaşkan/Συνπρόεδρος)

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık