AktüelKıbrıs SorunuMüzakerelerKıbrıs Sorunuyla İlgili Nabız Yoklayan Lute Atina’da Kotzias’la Görüştü

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, bugün BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel görevlisi Jane Holl Lute ile Atina’da görüştü. Kıbrıs Haber Ajansı’na göre Kotzias, Lute’a Atina’nın Kıbrıs sorunundaki metodoloji ve takvim ile ilgili görüşlerini açıkladı. İki saat süren görüşme sırasında Kotzias, Kıbrıs sorununun bir işgal ve istila sorunu olduğunu belirterek Yunanistan’ın Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıslı Türkler, Maronitler, Latinler ve Ermenilerin kendilerini güvenli hissetmelerini hedeflediğini söyledi. Kotzias, “bundan dolayı ittifak ve garanti anlaşmaları iptal edilmesi gerekir” dedi. Kotzias ayrıca,...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 11, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, bugün BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel görevlisi Jane Holl Lute ile Atina’da görüştü.

Kıbrıs Haber Ajansı’na göre Kotzias, Lute’a Atina’nın Kıbrıs sorunundaki metodoloji ve takvim ile ilgili görüşlerini açıkladı.

İki saat süren görüşme sırasında Kotzias, Kıbrıs sorununun bir işgal ve istila sorunu olduğunu belirterek Yunanistan’ın Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıslı Türkler, Maronitler, Latinler ve Ermenilerin kendilerini güvenli hissetmelerini hedeflediğini söyledi.

Kotzias, “bundan dolayı ittifak ve garanti anlaşmaları iptal edilmesi gerekir” dedi.

Kotzias ayrıca, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorununda esaslı bir müzakere yapılması durumunda yapıcı çözümler için niyet ve irade olup olmadığının belirlenmesi amacıyla ön çalışmalar yapmasının şart olduğunu vurguladı.

Bu arada, Lute, Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmenin ardından her hangi bir açıklamada bulunmadı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Kıbrıslırum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’le yarın (çarşamba) saat 18.00’de bir araya gelecek.

LUTE, LONDRA’Ya GİDECEK

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel görevlisi Jane Holl Lute’nin yarın (çarşamba günü) Londra’ya gitmesi bekleniyor.

Kıbrıs Haber Ajansı’nın elde ettiği bilgilere göre, Lute Londra ziyareti sırasında Britanya Dışişleri Bakanlığında, Britanya’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı ve Britanya hükümetinin Kıbrıs sorunundaki sorumlusu Sir Alan Duncan ile görüşecek.

Lute- Duncan görüşmesinin saati henüz belirlenmedi.

Statement of the Minister of Foreign Affairs, Nikos Kotzias, following his meeting with the UN Secretary-General’s special envoy on Cyprus, Jane Holl Lute (Athens, 11 September 2018)

“We met with the UN Secretary-General’s Special Envoy on Cyprus, Mrs. Lute. Mrs. Lute is not a mediator. She is here more to get a sense of the views of all of the sides participating in a potential settlement of the Cyprus problem. I set out our views for her.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık