AktüelKıbrıs SorunuMüzakerelerKıbrıs Sorununun Çözümüne NATO’yu Karıştırmak, Kuzuyu Kurda Emanet Etmek Demektir

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu yaptığı yazılı açıklamada AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun “Brief” internet sayfasına verdiği mülakata cevap vermeye çalışan Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’nun NATO’nun garantörlüğü ve mevcudiyetiyle çözümü Sn. Anastasiadis’in görüştüğünü özünde doğruladığını belirtti. Sn. Prodromu’nun söylediklerinden Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Türkiye’nin çok önemli rol oynadığı saldırgan ittifak olan NATO’nun garantörlüğünün Türkiye’nin garantörlüğünün yerine geçebileceği görüşünde olduğunun görüldüğünü kaydeden Stefanu, NATO’nun çözümün garantörü olabileceği yanılgısı içerisinde olanların NATO’nun Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde oynadığı role ve...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 19, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu yaptığı yazılı açıklamada AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun “Brief” internet sayfasına verdiği mülakata cevap vermeye çalışan Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’nun NATO’nun garantörlüğü ve mevcudiyetiyle çözümü Sn. Anastasiadis’in görüştüğünü özünde doğruladığını belirtti.

Sn. Prodromu’nun söylediklerinden Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Türkiye’nin çok önemli rol oynadığı saldırgan ittifak olan NATO’nun garantörlüğünün Türkiye’nin garantörlüğünün yerine geçebileceği görüşünde olduğunun görüldüğünü kaydeden Stefanu, NATO’nun çözümün garantörü olabileceği yanılgısı içerisinde olanların NATO’nun Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde oynadığı role ve Yunanistan’ın Türkiye karşısında ne kadar “güvende” olduğuna sadece bir göz atmalarının dahi yeterli olacağını ifade etti.

Stefanu NATO’nun izlediği saldırgan politikalarla dünyanın dört bir yanında savaşlara, çatışmalara ve kan dökülmesine yol açtığının Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in görmezden gelerek, NATO’yu garantör yapmayı istediğini dile getirdi. Kıbrıs trajedisinin ve 1974’te Kıbrıs aleyhine işlenen çifte cinayetin, darbe ve istilanın NATO tarafından planlanıp ilerletildiği tarihi gerçeğini Sn. Anastasiadis’in silerek, NATO’yu garantör yapmayı istediğine, yani kuzuyu kurda emanet etmek istediğine işaret etti.

Kıbrıs sorununun çözümüne NATO’nun karıştırılması tezinin Kıbrıs’ı ve halkını yeni maceralar ve tehlikelerle karşı karşıya getireceğini kaydeden Stefanos Stefanu yazılı açıklamasında, Kıbrıs’ı kurtaracak ve yeniden birleştirecek çözümün başarılmasında temel ekseni ve temel gücü teşkil eden AKEL’in NATO’cu garantileri ve Kıbrıs’ta NATO’nun varlığını ön gören bir çözümü kabul etmesinin asla söz konusu olmadığını vurguladı. Bunu böylesi bir düşünceyle flört edenlerin kesinlikle dikkate almaları gerektiğini dile getiren AKEL Basın Sözcüsü, Kıbrıs sorununda Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in ortaya koyduğu tutum ve taktikleri Hükümet Sözcüsü Sn. Prodromu’nun nafile bir biçimde haklı göstermeye çabaladığını belirtti. Stefanu “gerçekten hangi uluslararası faktör Kıbrıs sorununda Cumhurbaşkanı’nın dediklerini benimsiyor ya da paylaşıyor? Üzerinde anlaşmaya varılmış olan çözüm zemininde tutarlılığı hakkında kimleri ikna etti? ‘Desentralize federasyon’ konusunu açmaya karar verip, düşüncesinin içeriğini kendisi dahi bilmeksizin bunun belirlenmesini uzmanlara havale eden AKEL mi, yoksa Cumhurbaşkanı Anastasiadis mi?” sorularını sordu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık