AktüelKıbrıs SorunuMüzakerelerKıbrıs sorununda gayrı resmi konferansın Mart ayında gerçekleştirilmesi bekleniyor

Konferansın Mart ayının ilk haftasında muhtemelen New York’un Greentree bölgesinde gerçekleştirilmesi planlanıyor
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 27, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kıbrıs sorununda 5+1 gayrı resmi konferansın Mart ayının ilk haftasında muhtemelen New York’un Greentree bölgesinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Gerek tam tarih gerekse yer olarak nihai kararların koronavirüsü salgını durumuna bağlı olarak BM Genel Sekreteri tarafından alınması bekleniyor.

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in Kıbrıs Haber Ajansı’na yaptığı açıklamaya göre, konferansın mart ayı içinde düzenlenmesinin düşünüldüğü iki olası tarih konusunda Birleşmiş Milletler tarafından ilk bilgilendirme yapıldı. Hristodulidis, “BM Genel Sekreterinden nihai kararı almasını bekliyoruz ve bu ilgili taraflara resmi olarak bildirilecek” dedi.  
 
Hristodulidis, Antonio Guterres’in muhtemelen Güvenlik Konseyi’nden BM Barış Gücü’nün (UNFİCYP) görev süresinin yenilenmesi kararını beklediğini ve hemen ardından gayrı resmi konferansla ilgili nihai kararı alacağını kaydetti.
 
Gayrı resmi konferansın süresiyle ilgili Hristodulidis, şimdiye kadar var olan bilgilerin üç gün süreceğinden söz ettiğini ancak Genel Sekreter’in taraflardan daha fazla kalmalarını istemesi durumunda bunun nasıl gelişeceğinin ön görülemeyeceğini belirtti. 
 
Hristodulidis, Yunanistan, Türkiye ve Britanya’nın konferansa dışişleri bakanları düzeyinde katılmalarının beklendiğini belirterek kendisinin Britanyalı meslektaşı Dominik Raab ile temas içinde olduğunu, Raab’ın muhtemelen gayrı resmi konferans ışığında hazırlıkları görüşmek amacıyla önümüzdeki dönemde Kıbrıs’a gelebileceğini açıkladı. 
 
AB ile ilgili ve geçmişte olanlar dikkate alındığında, AB’nin muhtemelen konferansa Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile katılacağını, Borrel’in Brüksel’deki görüşmelerinde kendisini, konferans öncesi Kıbrıs’ı ziyaret edebileceği konusunda bilgilendirdiğini söyledi.  
 
Hristodulidis son olarak, “Çok şükür ki olumlu koşullar var. Bu koşulların belli olumlu sonuçlara götürmesini ve uzun süreli olmasını ümit ediyorum. Kesin olan, Kıbrıs sorununun çözümünün AB için bir öncelik olduğudur” dedi. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık