AktüelEkonomi PolitikKıbrıs, LGBTİ hakları sıralamasında 49 Avrupa ülkesi arasında 33. sırada

Çeviri: Aycan Akcin İn-Cyprus’ta yer alan habere göre LGBTİ hakları konusunda öncü bir sivil toplum kuruluşu olan ILGA-Europe tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre Kıbrıs Cumhuriyeti, lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks kişilerin insan hakları durumu açısından 49 Avrupa ülkesi arasında 33. sırada yer aldığını açıkladı. Kıbrıs Cumhuriyeti geçen yıl aldığı % 28.5’lik puan ile 30. sırada iken bu yıl %22.68lik puan ile 30. sırada yer aldı. Sıralamalar, her ülkenin yasalarının ve politikalarının, eşitlik, aile...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 14, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çeviri: Aycan Akcin

İn-Cyprus’ta yer alan habere göre LGBTİ hakları konusunda öncü bir sivil toplum kuruluşu olan ILGA-Europe tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre Kıbrıs Cumhuriyeti, lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks kişilerin insan hakları durumu açısından 49 Avrupa ülkesi arasında 33. sırada yer aldığını açıkladı.

Kıbrıs Cumhuriyeti geçen yıl aldığı % 28.5’lik puan ile 30. sırada iken bu yıl %22.68lik puan ile 30. sırada yer aldı.

Sıralamalar, her ülkenin yasalarının ve politikalarının, eşitlik, aile sorunları, nefret söylemi, yasal olarak cinsiyet tanımlama, ifade özgürlüğü ve iltica haklarını kapsayan geniş kapsamlı göstergeler kullanılarak LGBTİ kişilerinin günlük hayatını nasıl etkilediğine bakılarak yapılmakta.

Ocak-Aralık 2018 arasındaki 12 ay içerisinde ulusal düzeyde ülke bazında kaydedilen ilerlemeler incelendi. Ayrıca  AB, BM, OESC ve Avrupa Konseyi gibi kuruluşlar tarafından yürütülen LGBTİ eşitlik çalışmalarına da bakıldı.

ILGA-Europe’un 2019 tarihli raporunun Kıbrıs bölümü, özellikle tüm SOGISC’leri (cinsel yönelim, cinsiyet kimlik, cinsiyet özellikleri) eğitim ve sağlık alanlarında ayrımcılığı önleyecek yasaları dahil etmek gerektiğini vurguladı. Kendi kendine belirlemeye dayalı, erişilebilir ve şeffaf bir şekilde yasal olarak cinsiyet onayı için resmi bir çerçeve oluşturulması ve suitimal edici şartlardan arındırılmış (sterilizasyon, GID / tıbbi teşhis, cerrahi / tıbbi müdahale, boşanma ve yaş limiti) olmasını savundu.

Öneriler, politika yapıcıları Rainbow Map & Index (Gökkuşağı Harita ve Dizinimi) çerçevesinde en acil yasal ve politika önceliklerini ele almaya teşvik etmeyi amaçladı.

Öneriler, çeşitli ülkelerdeki LGBTİ organizasyonları ile yapılan çevrimiçi konsültasyonlar sonrasında belirlendi.

Dolayısıyla, öneriler sahada çalışan aktivistlerin ihtiyaçlarına göre şekillendirilmiştir.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin etkili kontrolü altında olmayan bölge için (Kuzey Kıbrıs), ILGA-Europe’un önerileri ise şu şekilde:

  • Cinsiyetin yasal olarak tanımlanması için erişilebilir ve şeffaf bir yasal çerçevenin kendi kendini belirlemeye dayalı ve suistimal edici gerekliliklerden arınmış (sterilizasyon, GID / tıbbi teşhis, cerrahi / tıbbi müdahale, boşanma veya yaş sınırı gibi) idari bir süreç oluşturulması.
  • Özellikle tüm SOGISC (cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, cinsiyet özellikleri) zeminde istihdam alanındaki ayrımcılığın ortadan kaldırılması için yasal düzenlemeye dahil etmek.
  • Tüm SOGISC (cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, cinsiyet özellikleri) zeminde eğitim alanındaki ayrımcılığın ortadan kaldırılması için yasal düzenlemeye dahil etmek.

Kaynak ve tam metin

Cyprus ranked 33rd out of 49 European countries for LGBTI rights

Cyprus ranked 33 rd among 49 European countries as regards the human rights situation of lesbian, gay, bisexual, trans and intersex people according to a new report published by ILGA-Europe a leading NGO for LGBTI rights. It scored 22.68%, down from the 28.5% score of the previous year when it ranked 30 th.

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık