PolitikaKıbrıs-Küba Kardeşlik Derneği: Tarih Fidel’i Akladı

Kıbrıs-Küba Kardeşlik Derneği, Küba devriminin efsanevi lideri Fidel Castro’nun hayata veda etmesi nedeniyle yayınladığı yazılı açıklamada  “derin bir üzüntü” duyulduğu ifade edildi. Açıklamada “Kıbrıs-Küba Kardeşlik Derneği,  Küba halkına, Komünist Partiye ve Küba hükümetine en derin üzüntülerini iletiyor. Dernek, ileriki günlerde  duruyulacak olan bir takım etkinlikler ve girişimlerle Fidel’i onore edecek” ifadeleri kullanıldı. Açıklamanın tamamı şöyle: Kıbrıs-Küba Kardeşlik Derneği, Küba devriminin efsanevi lideri Fidel Castro’ya derin bir üzüntüyle veda etmektedir. Tarih, Fideli akladı.  Küba devrimi düşmanlarının...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 27, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs-Küba Kardeşlik Derneği, Küba devriminin efsanevi lideri Fidel Castro’nun hayata veda etmesi nedeniyle yayınladığı yazılı açıklamada  “derin bir üzüntü” duyulduğu ifade edildi. Açıklamada “Kıbrıs-Küba Kardeşlik Derneği,  Küba halkına, Komünist Partiye ve Küba hükümetine en derin üzüntülerini iletiyor. Dernek, ileriki günlerde  duruyulacak olan bir takım etkinlikler ve girişimlerle Fidel’i onore edecek” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Kıbrıs-Küba Kardeşlik Derneği, Küba devriminin efsanevi lideri Fidel Castro’ya derin bir üzüntüyle veda etmektedir.

Tarih, Fideli akladı.  Küba devrimi düşmanlarının tahminlerinin hepsi suya düştü. Sadece taktik değiştiren fakat hedefi hep aynı kalan çok güçlü bir düşmanın – tüm çıkardığı zorluğa ve kuyu kazmasına rağmen devrim, küba halkının sarsılmaz ve değişmez savunucusu olmuştur.

Fidel’in önderliğinde sosyalizmin inşaa edilmesinden sonra insanların yaşam kalitesi artartken, bilim, sağlık, kültür, eğitim ve spor gibi alanlarında benzersiz başarılara imza atmasıyla kalmayıp, cinsiyet eşitliğini de sağlamıştır. Küba devrimi, devlet idaresine popüler katılımı sağlayıp ayrıca tüm dünya’da ezilen ve kavga veren halklara maddi, diplomatik ve politik olarak destek gösterdi.

Fidel liderliğindeki küba, Kıbrıs ile çok derin arkadaşlık ve dayanışma ilişkileri kurmuştur. 1959 daki küba devriminden sonra ve 1960 da Kıbrıs Cumhuriyetinin kurulmasıyla, iki ülke arasında diplomatik ilişkiler oluşturulmuştur. Bilahare, aynı yoldan yürüyerek iki ülkenin de kurucu ülkeler arasında olduğu ve başpiskopos Makarios ve Fidel Castro’nun önderlik ettiği bağlantısızlar hareketinde aynı saflarda yer almışlardır. Doğrusu, Kıbrıs, ABD’nin uyguladığı deniz ambargosunu kırarak Kübaya ilk gemi gönderen ülke olmuştur. Diplomatik seviyede ise sosyalist Küba, geçmişten günümüze Kıbrısdaki mücadelenin yılmaz destekcisi olmuştur.

Fidel Castro, anti-emperyalist mücadelenin, uluslararası dayanışmanın, yurtsever  haysiyetin ve insanlığın sosyalist geleceğine dair yıkılmaz inancının uluslararası simgesi olarak tanınmıştır. Aynı zamanda, Fidel dünyanın dört bir yanında kendi ülkelerinin sosyo-ekonomik kaderini belirleme hakkını elde etmek için emperyalizm canavarına karşı mücadele veren halkların mücadele bayrağı ve ilham kaynağı olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Fidel, Küba ve Devrim daha önceden de olduğu gibi herzaman, ‘güçsüz’ insanların güçlülere boyun eğmesini ve sosyalizmin ütopik bir görüş ya da miladını doldurmuş olduğunu söyleyenlere bir cevap olarak kalacaklardır. Yine de, Fidel’in en büyük zaferi, ülkesini sosyalizmin inşaasını devam ettirmeye kararlı insanlara ve barbar kapitalizm’e karşı tek cevap olarak sosyalizmin gerekliliğine ve güncel geçerliliğine inanan milyonlarca insan bırakmasıdır.

Kıbrıs-Küba Kardeşlik Derneği,  Küba halkına, Komünist Partiye ve Küba hükümetine en derin üzüntülerini iletiyor. Dernek, ileriki günlerde  duruyulacak olan bir takım etkinlikler ve girişimlerle Fidel’i onore edecek.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık