AktüelMüzakerelerKıbrıs Konferansı’nın İkinci Günü Tamamlandı | #ConferenceonCyprus | #CransMontana

Crans Montana’da devam eden Kıbrıs Konferansı’nda, 5’li toplantı saat 21.30’da (Kıbrıs saatiyle 22.30’da) sona erdi. Sadece liderler, müzakereciler ve garantör ülkelerin Dışişleri Bakanları ya da temsilcilerinin katıldığı toplantı yaklaşık 2 saat sürdü. İki gündür 5’li toplantılara 6 kişilik delegasyonlarla katılan taraflar, ikinci günün ikinci 5’li toplantısına 2 üyeyle girdi. Bu toplantıyla, konferansın bugünkü toplantısı da tamamlandı.   İNGİLTERE’DEN YENİ ÖNERİ Kıbrıs Konferansı’nda garantör ülke İngiltere iki öneri sundu. TAK’ın haberine göre Türk tarafı önerilere açık...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 29, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Crans Montana’da devam eden Kıbrıs Konferansı’nda, 5’li toplantı saat 21.30’da (Kıbrıs saatiyle 22.30’da) sona erdi.

Sadece liderler, müzakereciler ve garantör ülkelerin Dışişleri Bakanları ya da temsilcilerinin katıldığı toplantı yaklaşık 2 saat sürdü.

İki gündür 5’li toplantılara 6 kişilik delegasyonlarla katılan taraflar, ikinci günün ikinci 5’li toplantısına 2 üyeyle girdi.

Bu toplantıyla, konferansın bugünkü toplantısı da tamamlandı.

 

İNGİLTERE’DEN YENİ ÖNERİ

Kıbrıs Konferansı’nda garantör ülke İngiltere iki öneri sundu.

TAK’ın haberine göre Türk tarafı önerilere açık olduğunu bildirirken, Rum tarafı ise cevap vermeyerek yarına kadar süre istedi.

Kıbrıs Konferansı çerçevesinde gerçekleşen ikinci 5’li toplantıda, sıkıntıların aşılıp ilerleme sağlanabilmesi için konuların bir paket anlayışıyla ilişkilendirilip ele alınması gündeme geldi.

TAK’ın elde ettiği bilgiye göre, Kıbrıs müzakerelerindeki 6 başlığın tümünü kapsayan bir paket anlayışı fikri yanında, değişik başlıklardan seçilecek belli başlı konuları içerecek mini paket anlayışı masaya geldi. Öneriler garantör ülkelerden İngiltere tarafından masaya getirildi.

Türk tarafı her iki alternatife de açık olduğunu, Crans-Montana’ya kapsamlı çözüme gidebilmek için gelindiğini, siyasi karar verilmesini kolaylaştırabilecek bu yaklaşımları destekleyebileceğini ortaya koydu.

ANASTASİADİS

Güney basınına göre konferans sonra kısa bir yorumda bulunan Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis devam eden çabada herhangi bir kriz olmadığını belirterek Kıbrıstürk tarafının masaya Türkiye yurttaşlarına 4 özgürlük konusunu getirmesinin sıkıntı yarattığını söyledi.

Anastasiadis sürecin ilerlemesi için bir yol bulunması gerektiğini sözlerine ekledi.

AKINCI

Güney basınına göre konferans sonrası kendisinden açıklama istenen Akıncı ise “zamanı geldiğinde konuşacağım” ifadelerini kullanarak yorum yapmaktan kaçındı.

GAZETECİ ESRA AYGIN VE AYSU BASRİ AKTER KONFERANSIN İKİNCİ GÜNÜNÜ DEĞERLENDİRDİ

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık