AktüelMüzakerelerKıbrıs Konferansı’na Yönelik Temaslar Hız Kazandı

28 Haziran’da İsviçre’nin Crans Montana bölgesinde devam edecek olan Kıbrıs Konferansı’na yönelik olarak hazırlıklar sürerken diplomatik trafik ve temaslar hızlandı. Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı, Kıbrıs Konferansı öncesi, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile telefon görüşmesi yaptı. Verilen bilgiye göre, Akıncı, bu akşam saatlerinde kendisini arayan ABD Başkan Yardımcısı Pence ile görüşmesinde, Kıbrıstürk tarafının “öteden beri çözüm için uğraş vermekte” olduğunu, son iki yılda yoğunlaşan çözüm çabalarında son aşamaya gelindiğini ve Kıbrıstürk tarafının Crans-Montana’da da “iki...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 21, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

28 Haziran’da İsviçre’nin Crans Montana bölgesinde devam edecek olan Kıbrıs Konferansı’na yönelik olarak hazırlıklar sürerken diplomatik trafik ve temaslar hızlandı.

Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı, Kıbrıs Konferansı öncesi, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile telefon görüşmesi yaptı.

Verilen bilgiye göre, Akıncı, bu akşam saatlerinde kendisini arayan ABD Başkan Yardımcısı Pence ile görüşmesinde, Kıbrıstürk tarafının “öteden beri çözüm için uğraş vermekte” olduğunu, son iki yılda yoğunlaşan çözüm çabalarında son aşamaya gelindiğini ve Kıbrıstürk tarafının Crans-Montana’da da “iki kurucu devletin siyasi eşitliğine dayalı federal çözüm için kararlılıkla” masada olacağını ifade etti.

Akıncı görüşmede, 6 başlığın birbiriyle ilintili biçimde ve paralel çerçevede ele alınmasına ilişkin 4 Haziran New York mutabakatına tüm tarafların sadık kalmasını istedi.

ABD’DEN SÜRECE DESTEK

https://www.whitehouse.gov/the-press-office/2017/06/21/readout-vice-presidents-call-turkish-cypriot-leader-mustafa-akinci

20 dakika süren telefon görüşmesinde Pence, İsviçre’de devam edecek Kıbrıs Konferansı sürecine ABD yönetiminin desteğini belirtti.

İNGİLTERE YÜKSEK KOMİSERİ İLE GÖRÜŞME

Mustafa Akıncı, bugün sabah saatlerinde ise İngiliz Yüksek Komiseri Matthew Kidd’i kabul etti.

Saat 09.30’daki görüşmede, Sözcü Barış Burcu ile Diplomasi ve AB Özel Danışmanı Erhan Erçin de hazır bulundu.

AKINCI, TÜRKEŞ’İ KABUL ETTİ

Akıncı, bugün ayrıca adada bulunan TC Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’i kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı’nda saat 11.45’te gerçekleşen görüşme öncesinde basına açıklama yapılmadı.

Görüşmedeki Kıbrıs heyetinde Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu,  Sözcüsü Barış Burcu, Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ, Diplomasi ve Avrupa Birliği Danışmanı Erhan Erçin ile Tarih ve Siyasi İşler Danışmanı Melten Onurkan Samani; TC heyetinde ise Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, TC Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı Mehmet Apak, TC Başbakanlık Kıbrıs İşleri Başmüşaviri Tuğrul Biltekin, TC Büyükelçiliği Müsteşarı Mert Doğan ve TC Başbakan Yardımcısı Türkeş’in Özel Kalem Müdürü Batuhan Mumcu hazır bulundu.

EİDE BELGEYİ SUNDU

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ise Kıbrıs Konferansı’na rehberlik etmesi amacıyla hazırladığı belgeyi bugün 11.00 sıralarında taraflara sundu.

Eide, ara bölgede bir araya geldiği Kıbrıslı Türk ve Rum müzakerecilere, 28 Haziran’dan itibaren Crans Montana’da devam edecek Kıbrıs Konferansı’na zemin oluşturması hedefiyle “Garantiler ve Güvenlik” başlığıyla ilgili hazırladığı belgeyi takdim etti.

Belge, Kıbrıs Konferansı çerçevesinde Mont Pelerin’de yapılan teknik toplantıda ortaya konan görüşler zemin alınıp, taraflar ve garantörlerle görüşerek hazırlandı.

ANDREAS MAVROYANNİS PARTİLERİ BİLGİLENDİRDİ

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin “Garantiler ve Güvenlik” başlığıyla ilgili hazırladığı belgeyi sunmasının ardından Kıbrıslırum Müzakereci Andreas Mavroyannis siyasal partileri belge hakkında bilgilendirdi.

Mavroynannis sırasıyla DİSİ, AKEL ve diğer parti merkezlerine yaptığı ziyaretlerde Eide tarafından hazırlanıp sunulan belge hakkında partilerin liderleriyle görüşmelerde bulundu.

AKINCI SİYASİ PARTİLERİ BİLGİLENDİRECEK

Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı, yarın Meclis’te temsil edilen siyasi parti başkanlarıyla bir araya gelecek.

Akıncı’nın siyasi parti liderleriyle Cumhurbaşkanlığı’nda yapacağı görüşme saat 10.00’da başlayacak.

Image result for mustafa akıncı siyasi partiler

Akıncı, Crans Montana’da 28 Haziran’da devam edecek Kıbrıs Konferansı öncesinde parti başkanlarıyla yapacağı yarınki görüşmede, bugün BM Genel Sekreteri Guterres’in Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Eide tarafından sunulan  belge hakkında bilgi vererek görüş alışverişinde bulunacak

GÖRÜŞMELER ANKARA’YA TAŞINACAK

Akıncı, siyasi parti liderleriyle Cumhurbaşkanlığı’nda yapacağı görüşmenin ardından yarın akşam  saatlerinde Ankara’ya gidecek.

Akıncı, saat 21.30’da Ercan’dan Ankara’ya hareket edecek.

Müzakereci Özdil Nami ve müzakere heyeti ise sabah saatlerinde Ankara’ya gidecek.

Akıncı’ya, Ankara’da Müzakereci Özdil Nami’nin yanı sıra, Sözcüsü Barış Burcu, Diplomasi ve AB Özel Danışmanı Erhan Erçin ve müzakere heyeti üyeleri 3. Sekreter Sertaç Güven, Dışilişkiler Uzmanı İpek Genç, Hukuk İşleri Danışmanı Sülen Karabacak eşlik edecek.

Akıncı ve beraberindeki heyet cumartesi akşamı yurda dönecek.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık