AktüelEkonomi Politik“Kıbrıs Gazetesi’nden gelen istifaların hiçbirini kabul etmedik”

Kıbrıs Medya Grubu'nda Asil Nadir ve Nur Nadir'in sarı sendika kurma çalışmalarına başlamasının ardından, işçilere Basın Emekçileri Sendikası'ndan istifa etmeleri için zorlamalarda bulunuyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 18, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kıbrıs Medya Grubu’nda Asil Nadir ve Nur Nadir’in sarı sendika kurma çalışmalarına başlamasının ardından, işçilere Basın Emekçileri Sendikası’ndan istifa etmeleri için zorlamalarda bulunuluyor.

Kıbrıs Medya Grubu’nda sarı sendika kurmak için çalışmalar sürüyor. Kurumun patronu Asil Nadir ve eşi Nur Nadir tarafından kurulan sendika için, çalışanların Basın-Sen’den istifa edip, kendi kurdukları sendikaya üye olması konusunda zorlamalar yapılıyor.

Konuyla ilgili Gündem Kıbrıs’ta konuşan Ali Kişmir, Kıbrıs Medya Grubu personeline zorla imzalatılan istifa mektuplarının, kurumun personel işleri tarafından kendilerine teslim edildiğini ve bu istifaların tamamını reddettiklerini belirtti.

Kişmir, her işçinin hür iradesiyle istifa edebileceğini de belirttiği açıklamasında, patronun zoruyla istifa eden işçilere de seslenerek, “sendikanızdan istifa etmekte serbestsiniz. Ancak bunu zorlamayla yapamazsınız. Kurum yöneticileri bu tavırlarından vazgeçmelidir” ifadelerini kullandı.

Kurumun, işçilerin haklarını çiğnerken kendilerine zorluk çıkaran bir sendikayı istemediğini de belirten Kişmir, bu kapsamda kurulan sendikanın yetkili sendika olması durumunda işçilerin zaten çiğnenmiş olan haklarının yok olacağını ve köle statüsünde çalışmaya başlayacaklarını kaydetti.

Bilindiği üzere, Zeki Çeler’in Çalışma Bakanı olduğu dönemde istihdam destek tüzüğü kapsamında Toplu İş Sözleşmesi imzalayan basın kurumlarında çalışan sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının geri ödenmesine yönelik bir tüzük hazırlanmıştı. Kıbrıs Medya Grubu, şu sıralarda bu tüzük kapsamında devletten çok ciddi miktarda gelir elde ediyor. Buna rağmen, gazetede çalışan işçiler çok uzun süredir maaşlarına artış alamıyor. İşçiler, pandemi döneminde tam zamanlı çalışmalarına rağmen maaşlarından ciddi kesintiler yapıldı ve bu kesintiler geri ödenmedi.

Hükümetin konuyla ilgili sessizliği ise sürüyor…

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık