AktüelMedya OdasıKıbrıs Gazetesi, ödemesi gereken tazminatı da ödemiyor

İşçilerin haklarını gasp etmesi ve haksız fesihleri ile bilinen Kıbrıs Medya Grubu, mahkeme kararı ile tazminat ödemeye mahkum edilmesine rağmen, yavaş işleyen icra sisteminden dolayı ödemesi gereken meblağı 1 yılı aşkın süredir halen ödemedi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 22, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

İşçilerin haklarını gasp etmesi ve haksız fesihleri ile bilinen Kıbrıs Medya Grubu, mahkeme kararı ile tazminat ödemeye mahkum edilmesine rağmen, yavaş işleyen icra sisteminden dolayı ödemesi gereken meblağı 1 yılı aşkın süredir halen ödemedi.

Basın Emeçileri Sendikası konuyla ilgili yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl haksız bir şekilde işten durdurulan Aylin Özkök’ün alacağının bir an önce alınması için herkesi görev üstlenmeye davet etti. Açıklama şöyle:

Sendikamız üyesi olan ve geçtiğimiz yıl haksız şekilde işten durdurulan Aylin Özkök’ün eski işvereni Kıbrıs Gazetesi aleyhine açmış olduğu dava takriben 1 yıl önce sonuçlanmasına rağmen üyemiz yavaş işletilen icra sistemi yüzünden Mahkeme tarafından hükmedilen tazminatını halen alamamıştır.

Kıbrıs Gazetesi aleyhine başka icraların da sırada olduğu bahanesi üretilerek işini kaybeden ve haksız şekilde işten durdurulduğu için yargıda çare arayan üyemize yaşatılan bu mağduriyeti kabul edilebilir bulmuyoruz.

İş uyuşmazlıklarının, işverenin haksız işten durdurması nedeniyle işini kaybeden basın emekçilerinin ve tüm emekçilerin sorunlarının hızlı ve etkin şekilde alacakları için mahkemelerin işletilmesini beklemek tüm emekçilerin en doğal hakkıdır.

Üstelik bu hakları ve yasal alacakları devletin alacağının önceliği olduğu söylenilerek öteleniyorsa ve dosyalanan icralar yapılmıyorsa burada yargı sisteminin tekrardan sorgulanması gerektiği düşüncesinde olduğumuzu da belirtmek isteriz. Talebimiz yargıya başvurup haklı olduğu mahkeme tarafından karar verilen ve tazminat almaya hak kazanan üyemizin dosyalamış olduğu icranın bir an önce sonuçlandırılmasıdır.

Bu konuda herkesi görevinde sorumluluk üstenmeye davet ediyoruz.

Saygılarımızla

Basın Emekçileri Sendikası (a)

Növber Gürtay

Örgütlenme Sekreteri

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..