AktüelMedya OdasıKıbrıs Gazeteciler Sendikası, gazetecilere yönelik davaları kınadı

Kıbrıs Gazeteciler Birliği, Ayşemden Akın ve Şener Levent’e yönelik Türkiye’de açılan davaları kınadı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 30, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Gazeteciler Sendikası, Ayşemden Akın ve Şener Levent’e yönelik Türkiye’de açılan davaları kınadı. Gazeteci Esra Aygın’a yönelik hakaretlere de dikkat çeken örgüt, gelişmeleri yakından takip ettiğini duyurdu. “Kıbrıslı Türk gazetecilere yönelik kovuşturma ve saldırıları kınıyoruz” diyen Kıbrıs Gazeteciler Sendikası, bu adımların endişe verici olduğunu belirtti.

Açıklama şöyle:

Kıbrıslı Türk gazetecilere yönelik kovuşturma ve saldırıları kınıyoruz. Son zamanlarda, Türk hükümetini ve sözde devletin otoritelerini eleştiren Kıbrıslı Türk gazetecilere yönelik kovuşturma ve saldırılarda endişe verici bir artış gözlemlenmektedir.

Kıbrıs Gazeteciler Sendikası bu duruma kayıtsız kalamaz. Ülkemizin işgal altındaki topraklarında gazeteci arkadaşlarımız korkutulmakta, kovuşturulmakta ve saldırıya uğramaktadır. Basın ve ifade özgürlüğü net bir şekilde ihlal edilmektedir. Gazetecilerle medyanın susturulması artık gündem maddesine dönüşmüş durumdadır.

“Avrupa’nın” Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent’in herkesçe bilinen dava olayının yanı sıra, Ankara’da savcılık ve gazeteci-köşe yazarı Ayşemden Akın hakkında da soruşturma başlamış bulunmaktadır. Kıbrıs Gazeteciler Birliği’nin Basın-Sen ile beraber Levent Davasında Uluslararası ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu’ndan kınama talep ettiği ve bu girişiminde başarılı olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Levent ve Akın’ın Ankara’da kovuşturulma girişimlerinin yanı sıra, Kıbrıslı Türk gazeteciler ayrıca, sadece Ersin Tatar’ın açıklamalarını ve eylemlerini eleştirdikleri için de sindirme girişimleri ve saldırılarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Aktivist köşe yazarı Esra Aygın’ın yanı sıra Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) Başkanı köşe yazarı Ali Kişmir’in başına gelenler bu durumun tipik örneklerindendir.

Kıbrıs Gazeteciler Sendikası Yönetim Kurulu Kıbrıslı Türk gazetecilerin maruz kaldığı tüm kovuşturmaları ve saldırıları en güçlü bir şekilde kınar ve Avrupa’daki ve uluslararası alandaki ilgili tüm gazetecilik mercilerini bilgilendireceğini duyurur.

Kovuşturulan tüm Kıbrıslı Türk gazeteciler Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşıdır. Kıbrıs Gazeteciler Birliği Yönetim Kurulu, devletin eşgüdümlü organlarını gazeteci arkadaşlarımızın korunmasına yönelik tüm çabalara katkıda bulunmaya davet ediyor.

Yönetim Kurulu

Kıbrıs Gazeteciler Sendikası

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık