AktüelMedya OdasıKıbrıs Gazeteciler Birliği Ali Kişmir’in yanında

Basın-Sen Başkanı Ali Kişmir ile ilgili olarak Türk işgal ordusunu rahatsız eden bir yazı nedeniyle işgal altındaki topraklardaki ‘polis’ tarafından yeni kovuşturma süreci başlatıldı.
Gazedda KıbrısŞubat 24, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Gazeteciler Birliği, Basın Emekçileri Sendikası Ali Kişmir’e destek belirtti. Konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

Basın-Sen Başkanı Ali Kişmir ile ilgili olarak Türk işgal ordusunu rahatsız eden bir yazı nedeniyle işgal altındaki topraklardaki ‘polis’ tarafından yeni kovuşturma süreci başlatıldı.

Kıbrıslı Türk yurttaş, meslektaş, arkadaş ve gazeteci on yıla kadar hapis cezasına yol açabilecek suçlamalarla karşılaşacağı sözde bir mahkemeye çıkarılıyor ve kendisine sözde devletten çıkış yasağı konması talep ediliyor. Ve tüm bunlar, bir buçuk yıl önce yayınlanan tartışmalı köşe yazısında, gazetecinin Türkiye’yi, AKP hükümetini ve Türk işgal ordusunu Kıbrıs Türk toplumunun içişlerine müdahalesini eleştirmesi nedeniyle vuku buluyor.

Kıbrıs Gazeteciler Birliği, yakın geçmişte olduğu gibi bugün de mücadeleci kimliğiyle tanınan ve kovuşturmaya tabi tutulan Ali Kişmir’in yanındadır. Gazeteciler Birliği, Kişmir’e yönelik yeni kovuşturmayı şiddetle kınayan Avrupa ve Uluslararası Gazeteciler Federasyonu’nun görüşünü paylaşıyor. Önümüzdeki Pazartesi, 28 Şubat’ ta, Gazeteciler Birliği yönetiminden bir heyet, Basın-Sen üyeleriyle birlikte sözde mahkemenin önünde gerçekleştirilecek olan protestoda yer alacak. Kıbrıslı Türk yurttaşlarımız ve meslektaşlarımızla birlikte, zulmü ve Ali Kişmir’i susturma girişimini güçlü şekilde protesto edeceğiz.  

Gazetecilik mücadelenin ve özgürlüğünün kalesidir. Gazeteciliğin kriminalizasyonu, ifade özgürlüğünün kovuşturulması kabul edilemez.

Yönetim Kurulu

Kıbrıs Gazeteciler Birliği

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık