AktüelGazedda'nın GündemiKıbrıs Cumhuriyeti’nin utancı: Purnara Mülteci Kampı

Purnara’daki Mülteci Kampı’nda yetişkin olmayan refakatsiz mülteci çocukların cinsel şiddete maruz kaldıklarına dair bilgiler üzerine AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu söz konusu kampa gitti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 24, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Purnara’daki Mülteci Kampı’nda yetişkin olmayan refakatsiz mülteci çocukların cinsel şiddete maruz kaldıklarına dair bilgiler üzerine AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu söz konusu kampa gitti.

Kiprianu’nun kampta bulunduğu sırada oraya gelen İçişleri Bakanı Nikos Nuris ile arasında yaşanan tartışmada Andros Kiprianu kamptaki durumun ve koşulların kabul edilemez olduğunu belirterek, İçişleri Bakanı’na çocukların neden büyüklerle birlikte kaldığını sorarak “burada gördüklerimiz Kıbrıs Cumhuriyeti açısından utanç vericidir. Burada söz konusu olan insanların hayatlarıdır” diye konuştu. Kiprianu mültecilerin kaldıkları yerlerin iyileştirilmesinin şart olduğunu ve buna derhal öncelik verilmesi gerektiğini söyledi. 

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu “ailelerimizin, kendimizin yaşayabilmesi için biz de göç etmek zorunda kaldık. Bu yüzden biz başka halklarınkinden çok daha fazla duyarlı olmalıyız” dedi. Kiprianu öncelikle alt yapının iyileştirilmesine ve bu insanların beslenmesiyle ilgili konulara önem verilmesinin şart olduğunu dile getirdi.

“Uluslararası sözleşmeler var. Biz, Kıbrıs olarak, bu sözleşmelere uymak zorundayız. Tüm sözleşmelere uyulmadığını üzüntüyle tespit ediyorum” diyen Kiprianu, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB’den son altı yılda aldığı 100 milyon avronun nereye harcandığı konusunda İçişleri Bakanı’ndan detaylı bilgi istediklerini de belirtti.

Kiprianu, insanların böylesi koşullarda yaşayamayacağını, sorunların çok ve zamanın kısıtlı olduğu dikkate alınarak önceliklerin belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Geçmişte nasıl Kıbrıslılar başkalarından destek aradıysa, bugün de bu insanların desteğimize ihtiyacı olduğunu ifade eden Andros Kiprianu, mültecilerin başvurularının süratle değerlendirilebilmesi için prosedürlerin hızlandırılması ve taleplerine makul süre içerisinde yanıt verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Çocukların yetişkinlerle birlikte aynı yerde kalmasının kabul edilemez olduğunu, bu konuda Çocuk Haklarının Korunması Komiseri’nin de görüşünü açıkça ortaya koyduğunu söyleyen Kiprianu kampta yaşananlara ilişkin İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı araştırmanın doğru yönde yapılması, hızla sonuca ulaşılarak gerekenlerin yapılması dileğini ifade etti.

AKEL Genel Sekreteri, Purnara’daki kampta neler yaşandığını İçişleri Bakanlığı’nın bilmesi gerektiğini ve kamptaki koşulların Kıbrıs Cumhuriyeti’ne hiç yakışmadığını vurguladı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık