AktüelİnsanKıbrıs Cumhuriyeti’nin Girişimleriyle 2 Kıbrıslıtürk’e Verilen İdam Cezası İptal Edildi

Malezya Yüksek Mahkemesi, uyuşturucu bulundurmak ve uyuşturucu ticareti nedeniyle, Mehmet Uçaner Oktay ve Muhammet Osman adlı iki Kıbrıslıya  verilen ölüm cezalarını  iptal ederek yirmişer yıl hapis cezasına dönüştürdü. Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, mahkeme kararı, 21 Kasım Pazartesi yapılan temyiz duruşması sırasında alındı. Hapis cezası kararının, başlangıçta yukarıdaki suçlardan mahkum edilme tarihi olan 5 Kasım 2011 tarihinden itibaren geçerli olduğu açıklandı. Söz konusu suçlulardan birine 10 kırbaç cezası da verildi. Tutuklanmalarından karar...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 22, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Malezya Yüksek Mahkemesi, uyuşturucu bulundurmak ve uyuşturucu ticareti nedeniyle, Mehmet Uçaner Oktay ve Muhammet Osman adlı iki Kıbrıslıya  verilen ölüm cezalarını  iptal ederek yirmişer yıl hapis cezasına dönüştürdü.

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, mahkeme kararı, 21 Kasım Pazartesi yapılan temyiz duruşması sırasında alındı.

Hapis cezası kararının, başlangıçta yukarıdaki suçlardan mahkum edilme tarihi olan 5 Kasım 2011 tarihinden itibaren geçerli olduğu açıklandı. Söz konusu suçlulardan birine 10 kırbaç cezası da verildi.

Tutuklanmalarından karar alınma anına kadar, her iki Kıbrıslıya, Dışişleri Bakanlığı konsolosluğu tarafından tam destek verildi. Kıbrıs Cumhuriyeti Yeni Delhi Yüksek Komiserliği memurları tarafından sık sık hapishane ziyaret edilerek, ekonomik ve manevi destek verildi. Bunun dışında, bu olumlu sonucu elde etmeyi başaran uygun bir hukuk bürosu bulundu.

Dışişleri Bakanlığı ve özellikle de Yeni Delhi`deki Yüksek Komiseri, tüm mahkeme sürecinde gerek tutuklular, gerek aileleri gerekse savunma avukatları ile muhteşem bir işbirliğinde bulundular.

Açıklamada, bütün konunun yönetiminde, iki Kıbrıs vatandaşının suçlandığı suçun ciddiyeti, Kıbrıs Cumhuriyetinin, ölüm cezasına karşı ilkelerinin dikkate alındığı belirtildi.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık