AktüelkoronavirusKıbrıs Cumhuriyeti’nde yeni eğitim yılı, yüz yüze ve uzaktan eğitimin bir karması olacak

Okulların 7 Eylül’de açılmasının planlandığı Kıbrıs Cumhuriyeti’nde, ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde okuyan en az 250 Kıbrıslıtürk öğrencinin olduğu biliniyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 18, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Meril Taşeli

Okulların 7 Eylül’de açılmasının planlandığı Kıbrıs Cumhuriyeti’nde, ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde okuyan en az 250 Kıbrıslıtürk öğrencinin olduğu biliniyor.

Araştırma, İnovasyon ve Dijital Yönetişim Bakanı Kyriacos Kokkinos, Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki mevcut epidemiyolojik duruma göre yeni eğitim yılının yüz yüze ve uzaktan eğitim sistemlerinin bir karması şeklinde olacağını beklediğini söyledi.

Kokkinos, eğer durum kötüleşirse öğrenciler sınıflarda fiziksel olarak bulunmadan, tamamen uzaktan ve online eğitime de hazır olmaları gerektiğine dikkat çekti.

Kokkinos, uzaktan eğitimi gerçekleştirebilmek için Mayıs ayı sonunda hazırlıklara başladıklarını ve  okul altyapılarının iyileştirildiğini belirtti.

Kokkinos, uzaktan eğitim sisteminde öğretmenlerin evdeki öğrencileri göremeyeceği ve öğrencilerin birbirlerine erişimi olmayacağı, fakat öğrencilerin öğretmene ve tahtaya erişimleri olması gerektiğini de ekledi.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde üst düzey bir yetkili Salı günü yaptığı açıklamada, hükümetin ihtiyaç olması halinde, tüm öğrencilerin uzaktan eğitime erişimi olmasını istediğini belirtti.

Eğitim Bakanı Prodromos Prodromou Pazartesi günü yaptığı açıklamada, hükümetin olabildiğince yüzyüze eğitimi sağlamaya çalışacağını, ancak birçok kararın haftadan haftaya değişen koronavirus durumuna göre şekillenebileceğini ve uzmanlardan oluşan danışma kurulunun talimatları ve tavsiyeleri alınana kadar daha hiçbir kesin kararın verilmediğini belirtti.

Sağlık Bakanı Constantinos Ioannou’nun, hükümetin bilimsel danışmanlarıyla Çarşamba günü ana gündem maddesinin okullarda eğitimin nasıl olması gerektiği olan bir toplantı yapması bekleniyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık