AktüelEkolojiKıbrıs Cumhuriyeti’nde yangın riski dolayısıyla “kırmızı alarm” yayımlandı

Kıbrıs Cumhuriyeti Orman Dairesi açıklamasına göre, orman yangınları tehlikesi perşembe günü de “kırmızı alarm” düzeyinde bulunmaya devam ediyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 29, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs Cumhuriyeti Orman Dairesi açıklamasına göre, orman yangınları tehlikesi perşembe günü de  “kırmızı alarm” düzeyinde bulunmaya devam ediyor.  Açıklamaya göre, orman yangınlarının başlama ve genişleme riski “Kırmızı Alarm” düzeyinde kalmaya devam ediyor.  

Açıklamada, izinsiz ateş yakmanın yasak olduğu belirtilerek bunun 2012 Orman Yasalarına göre bir suç olduğu on yıla kadar hapis cezası ya da 50 bin avroya kadar para cezası ya da her iki cezayı birlikte öngördüğüne ve 1988 Kırsal Alanda Yangın Önlemi Yasasına göre ya beş yıla kadar hapis ya 20 bin avroya kadar para cezası ya da her iki cezayı birlikte içerdiğine dikkat çekildi.

Açıklamada bunlara ek olarak, yemek hazırlamak için ateş yakmak sadece piknik alanlarında ızgara için izin verildiğine işaret edildi.

Açıklamada ayrıca halkın piknik gezileri sırasında özellikle dikkatli olmaları, yangına neden olabilecekleri eylemlerden ve sürtüşmeyle ısı üretebilecek tarım araçları, kıvılcım veya alev saçabilecek taşlama ve kaynak kullanmaktan kaçınmaları için çağrı yapılıyor.

Vatandaşlara, duman ya da yangın görmeleri durumunda acil telefon numarası 1407 (Orman Dairesi) ya da 112’yi (İtfaiye Hizmetleri)  aramaları çağrısı yapılıyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık