AktüelPolitikaKıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlık meselesi BM’ye taşınıyor

Savım ailesi Kıbrıs Cumhuriyeti aleyhine Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi’ne bireysel başvuruda bulunuyor. Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin yıllardır sürdürdüğü vatandaşlık politikası sonucunda ebeylerinden biri Türkiye vatandaşı olan Kıbrıslı Türk’lerin çocukları Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı alamıyor. Bu uygulamanın temel insan haklarına aykırı bir uygulama olduğunu ileri süren aile, Kıbrıs Cumhuriyeti hükümeti aleyhine BM’ye şikayette bulunmaya hazırlanıyor. Ailenin temsiliyetini hukukçu Aylin Zeybek üstlenirken, başvuru sürecinin Temmuz ayı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 22, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Savım ailesi Kıbrıs Cumhuriyeti aleyhine Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi’ne bireysel başvuruda bulunuyor.

Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin yıllardır sürdürdüğü vatandaşlık politikası sonucunda ebeylerinden biri Türkiye vatandaşı olan Kıbrıslı Türk’lerin çocukları Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı alamıyor.

Bu uygulamanın temel insan haklarına aykırı bir uygulama olduğunu ileri süren aile, Kıbrıs Cumhuriyeti hükümeti aleyhine BM’ye şikayette bulunmaya hazırlanıyor.

Ailenin temsiliyetini hukukçu Aylin Zeybek üstlenirken, başvuru sürecinin Temmuz ayı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık